Prima pagină » Actualitate » PSD cere anchete extinse la Primăria Capitalei și la Primăria Sectorului 6

PSD cere anchete extinse la Primăria Capitalei și la Primăria Sectorului 6

PSD cere anchete extinse la Primăria Capitalei și la Primăria Sectorului 6

În contextul incidentului șocant petrecut în apropierea Lacului Morii din Capitală, în urma căruia o tănără a fost ucisă de câinii maidanezi, Partidul Social Democrat a transmis că se impun declanșarea unor anchete extinse la Primăria Capitalei, respectiv Primăria Sectorului 6.

PSD solicită o anchetă extinsă pentru stabilirea şi sancţionarea celor responsabili de moartea femeii, transmit social-democrații într-un comunicat de presă.

PSD: „Este o gravă neglijenţă în serviciu”

Aceste investigaţii trebuie demarate atât la nivelul departamentelor de specialitate din Primăria Municipiului Bucureşti şi din Primăria Sectorului 6, cât şi la nivelul conducerii celor două instituţii. Cei doi edili, prin indiferenţa şi inactivitatea lor, au permis producerea acestei tragedii.

Este o gravă neglijenţă în serviciu care trebuie sancţionată dur, conform prevederilor Codului Penal, cu atât mai mult cu cât persoana decedată fusese anterior victima atacului câinilor din zona Parcului Lacul Morii, iar autorităţile responsabile nu au luat măsuri pentru îndepărtarea acestui risc.

Este revoltător că nici după două zile de la tragedie nu există vreo demisie şi vreo demitere la Primăria Capitalei şi la Primăria Sectorului 6!

Pasarea răspunderii de la o instituţie la alta este inacceptabilă. Ambele primării poartă o răspundere directă pentru tragedie. Primarul General, Nicuşor Dan, nu a alocat resursele necesare şi nu a fost preocupat de slabă activitate a Autorităţii pentru Supravegherea şi Protecţia Animalelor (ASPA), aflată în subordinea sa.

Iar, primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, nu a luat vreo măsură pentru înlăturarea haitelor de câini din Parcul Lacul Morii, în pofida plângerilor şi sesizărilor care i-au fost adresate în acest sens.

Instituţiile statului trebuie să acţioneze cu maximă fermitate pentru anchetarea şi condamnarea celor vinovaţi de această tragedie, care ar fi putut fi evitată dacă cei responsabili şi-ar fi făcut datoria”, arată Biroul de presă al PSD.

Tânăra Ana Oros Daraban a murit sâmbătă după ce a fost mușcată de câinii fără stăpân din zona Lacul Morii, Sectorul 6 al Capitalei. Ea era o femeie divorțată și avea a lăsat în urmă un copil minor. Singura sa rudă în viață este o soră, care trăiește în Anglia, din informațiile obținute de avocatul Adrian Cuculis. El a declarat în exclusivitate pentru Gândul, că vrea să reprezinte supraviețuitorii în instanță pentru infracțiunea de omor.

Responsabilitatea, spune avocatul, ar urma probabil să revină autorităților și, mai concret, chiar edilului Ciprian Ciucu, șeful Primăriei Sectorului 6.

În acest sens, Adrian Cuculis a amintit că fostul primar Cristian Popescu Piedone a făcut pușcărie după ce au murit oameni, la Clubul Colectiv, așa cum Ciprian Ciucu nu a dat curs sesizărilor recente ale ASPA, mai ales în contextul în care, în martie anul trecut, s-a deschis un dosar după ce Ana Oros Daraban a fost atacată în aceeași zonă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
La 25 de ani de la 11 septembrie, începe construcția unui nou turn la World Trade Center
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cât de posibil este ca Inteligența Artificială să declanșeze o criză majoră în societate?