Prima pagină » Actualitate » Purtătorul de cuvânt al MAE: „În timpul alegerilor prezidențiale din România, vedem din nou semnele interferenței Rusiei”

Purtătorul de cuvânt al MAE: „În timpul alegerilor prezidențiale din România, vedem din nou semnele interferenței Rusiei”

Purtătorul de cuvânt al MAE: „În timpul alegerilor prezidențiale din România, vedem din nou semnele interferenței Rusiei”

Interferența Rusiei s-a simțit și în acest tur de scrutin, a scris Andrei Țărnea, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), precizând că autoritățile române au reacționat prompt pentru a avertiza cu privire la campania de dezinformare.

„În timpul alegerilor prezidențiale din România, vedem din nou semnele interferenței Rusiei. O campanie virală de știri false pe Telegram și alte platforme de socializare are ca scop influențarea procesului electoral. Acest lucru era de așteptat, iar autoritățile au infirmat știrile false”, a scris purtătorul de cuvânt al diplomației românești, pe X.

Mesajul a venit în contextul în care Pavel Durov, CEO-ul Telegram, a postat un mesaj surprinzător pe rețeaua de socializare, scriind că o țară vest-europeană ar fi cerut ca „vocile conservatoare” din România să fie „reduse la tăcere”. „Un guvern din Europa de Vest (ghici care 🥖) a contactat Telegram, cerându-ne să reducem la tăcere vocile conservatoare din România înainte de alegerile prezidențiale de astăzi. Am refuzat categoric. Telegram nu va restricționa libertățile utilizatorilor români sau nu va bloca canalele lor politice. Nu poți «apăra democrația» distrugând democrația. Nu poți «combate interferențele electorale” interferând în alegeri. Ori ai libertate de exprimare și alegeri corecte, ori nu le ai. Iar poporul român le merită pe ambele”, a scris Pavel Durov pe Telegram.

Și Ministerul Apărării Naționale a atras atenția asupra unei încercări de dezinformare, pe platforma TikTok, cu privire la militarii francezi din România în situația în care un anumit candidat va fi declarat câștigător.

Potrivit MApN, autorul postării pretindea, fără a furniza nicio dovadă, că militarii francezi dislocați în România în cadrul Grupului de Luptă NATO dislocat la Cincu ar fi pregătiți să acționeze, echipați în mod clandestin în uniforme ale Jandarmeriei Române, pentru declanșarea unui război civil în țara noastră, la finalul procesului electoral, în situația în care un anumit candidat la alegerile prezidențiale va fi declarat câștigător.

Prezență la urne de peste 55%

Toți cetățenii români care au 18 ani împliniți până în ziua alegerilor inclusiv au dreptul să voteze, cu excepția categoriilor definite prin lege, în total fiind aproape 19 milioane de alegători așteptați la urne, dintre care peste un milion de cetățeni români cu domiciliul în străinătate.

Peste 10 milioane au votat până duminică în jurul orei 18:00.

La 18:13, erau 10,14 milioane, peste numărul total de alegători din al doilea tur din 2019, când au votat 10,03 milioane de alegători, adică 55,97%

Pe 4 mai, au votat în total 9.571.740, dintre care 973.129 de român au votat în străinătate. Prezența la urne era de 53,21%.

CITEȘTE  ȘI:

Ce trebuie să știe românii plecați în vacanțe în STRĂINĂTATE care vor să voteze la alegerile prezidențiale

Alegeri prezidențiale 2025: Românii din diaspora pot vota timp de trei zile. CALENDARUL complet și procedura de înscriere

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Vedeta PRO Tv care și-a pierdut părinții răpuși de cancer, unul după altul: „Au murit amândoi sub ochii mei”
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Ce se întâmplă doctore
Alina Laufer, criticată dur de internauți după ce și-a făcut intervenții la nivelul feței: „Te-ai desfigurat”! Arată complet diferit acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre vitamina D și vitamina D3?