Prima pagină » Actualitate » RESTRICȚII împotriva „supraturismului” în cele mai îndrăgite destinații din Europa

RESTRICȚII împotriva „supraturismului” în cele mai îndrăgite destinații din Europa

Ruxandra Radulescu
RESTRICȚII împotriva

Pasionații de călătorii în Europa au nevoie să știe că, începând cu 2025, va fi ceva mai dificil să își petreacă vacanțele în orașele preferate. Acest fapt e cauzat de revolta locuitorilor împotriva supraaglomerării, generate de turism. 

Fenomenul „supraturismului” a devenit o temă importantă încă din 2024, iar în 2025, locuitorii și autoritățile sunt determinate să ia măsuri. Astfel, în multe destinaţii din Europa se vor impune anumite restricţii, notează observator.ro.

Locuitori din Amsterdam, Atena, Veneţia, Barcelona, Insulele Canare sau Malaga au adus în atenția autorităților fenomenul de supraturism, ce contribuie la problemele climatice, de mediu şi sociale. Aşa că s-au luat măsuri în anul 2024, de la implementarea taxelor suplimentare la limitarea numărului turiştilor şi chiar interzicerea unor nave de croazieră în anumite porturi.

Măsuri împotriva supraturismului

În 2025, în Barcelona, ţara unde în primele 10 luni ale anului trecut au ajuns 82,8 milioane de călători, autorităţile vor să interzică închirierea apartamentelor în regim privat, iar oamenii de acolo se gândesc la proteste anti-turism. În Malaga deja s-a interzis construirea apartamentelor de vacanţă.

FOTO: Envato

Citește și:

Sicilia a fost desemnată „Regiunea Gastronomică Europeană” a anului 2025

Destinațiile exotice sau meleagurile natale? Consultant în turism: „Pentru 2025, sunt așteptări de aproximativ 3 milioane de turiști străini”

Torino și Benidorm, câștigătoarele Europei la TURISM / Orașele conduc detașat la categoriile „turism inteligent” și „turism durabil”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Un general ucrainean care a dezertat și a luptat de partea Rusiei a fost ucis pe front, anunță Kievul
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? Și-a schimbat radical viața și a dispărut din lumina reflectoarelor
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un Mercedes lăsat în service „s-a plimbat” pe la două baruri înainte de a fi oprit de proprietară. Poliția a intervenit
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Mit sau adevăr: De ce nu este bine să mănânci stând în picioare?