Prima pagină » Actualitate » Românii, îndemnați de ministrul Turismului să nu mai meargă la schi în Austria

Românii, îndemnați de ministrul Turismului să nu mai meargă la schi în Austria

Românii, îndemnați de ministrul Turismului să nu mai meargă la schi în Austria

Cum Viena continuă să nu facă niciun pas înapoi în privința refuzului intrării României în Schengen, ministrul Turismului, Daniel Cadariu, își îndeamnă conaționalii să nu mai meargă la schi în Kitzbuhel și celelalte stațiunii din Austria.

În context, Cadariu arată că există și alte țări europene care oferă condiții excelente pentru practicarea sporturilor de iarnă.

Daniel Cadariu arată câți turiști români merg în Austria

Într-o intervenție la Digi24, Daniel Cadariu a declarat că, anual, 370.000 de turiști români iau drumul Austriei, iar principala țintă o reprezintă pârtiile de schi de acolo. Pe de altă parte, ministrul PNL compară această cifră cu numărul austriecilor care ne vizitează țara, iar raportul este clar în defavoarea României.

Media numărului de turiști români în Austria este de 370.000. Anul trecut au fost doar 290.000, dar vorbim de un an cu restricții. Prin comparație, numărul de turiști care vin din Austria în România nu depășește bariera de 40.000. Anul acesta, potrivit statisticilor din primele 10 luni, din cei 1,3 milioane de turiști străini, doar 30.000 sunt din Austria”, a declarat Daniel Cadariu.

Este clar că principala țintă a turiștilor români în Austria sunt pârtiile de schi, însă știm cu toții că nu numai în Austria sunt condiții ideale pentru schiat. Sunt astfel de condiții, poate în unele cazuri și mai bune, în Elveția, Italia, Franța, Germania” – Daniel Cadariu

În ceea ce privește atitudinea cancelarului de la Viena, care se opune primirii României în Spațiul Schengen, ministrul Turismului a calificat poziția lui Karl Nehammer ca fii „de neînțeles”.

Nu sunt nici argumente tehnice, nici o explicație din punct de vedere a unor interese economice. Capitalul austriac e prezent pregnant în multe domenii în România – bancar, petrolier, exploatări forestiere. E datoria noastră să insistăm până în ultimul moment ca mâine să primim acel vot unanim care ar permite intrarea în Spațiul Schengen”, a transmis Daniel Cadariu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ramona Olaru, ATAC virulent la Alex Bodi după ce a făcut destăinuiri despre trecutul ei! Vedeta Antenei 1 pune tunurile pe el: 'Ne vedem la București și...
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care tren traversează 3 țări și 8 fusuri orare în 7 zile?