Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV VIDEO | Sebastian Burduja: PNL trebuie să aibă candidați proprii la locale. Ministrul vede o soluție ”acceptabilă” pentru toți, în Coaliție

EXCLUSIV VIDEO | Sebastian Burduja: PNL trebuie să aibă candidați proprii la locale. Ministrul vede o soluție ”acceptabilă” pentru toți, în Coaliție

Lia Ruscea

Sebastian Burduja a declarat, pentru GÂNDUL, că PNL trebuie să aibă candidați proprii atât pentru primăriile de sector, cât și pentru Primăria Generală. Ministrul Cercetării nu exclude nici propria sa candidatură.

Surse politice susțin că, după ce lui Ciprian Ciucu i s-a solicitat demisia din funcția de președinte al PNL București, nu se mai pune problema candidaturii lui Sebastian Burduja la Sectorul 1, ministrul devenind favoritul liberalilor în cursa pentru Primăria Generală. Referitor la actualele sincope ale negocierilor, Sebastian Burduja a vorbit despre o soluție ”acceptabilă” pentru toate cele trei partide din coaliție.

Întrebat dacă va candida la Primăria Capitalei, Sebastian Burduja a menționat că este ”la dispoziția PNL”, ”fără a viza o funcție anume:

”Sunt la dispoziția PNL și voi face tot ceea ce ține de mine, oriunde aș fi și fără a viza o funcție anume, să las ceva mai bun în urma mea, împreună cu echipa pe care o am. Cel puțin astăzi avem conștiința împăcată la MCID că, după un an de zile, se vede ceva.”

Referitor la formula în care vor candida liberalii la alegerile locale, Sebastian Burduja a reconfirmat opțiunea PNL de a avea candidați proprii:

”Cred că PNL trebuie să aibă candidați proprii la Primăria Generală și la primăriile de sector.

Experimentul în care am susținut candidații altor partide, așa cum s-a întâmplat la Sectorul 1, eu sunt pățit ca președinte PNL Sector 1, n-aș vrea să-l repetăm, pentru că noi acum dăm ochi în ochi cu cetățenii și ne crapă obrazul de rușine pentru omul pe care l-am susținut ca primar la Sectorul 1.

După ce s-a văzut primar, a rupt orice fel de parteneriat și continuă să aibă o administrație locală care disprețuiește și legea și interesul cetățenilor și vedem cu toții cum arată Sectorul 1. Este o dezamăgire și aș prefera să n-o mai trăiesc” a menționat președintele PNL Sectorul 1.

Candidatul pentru Primăria Sectorului 1

Sebastian Burduja a descris și candidatul pe care liberalii îl vor susține la Primăria Sectorului 1:

”Cu siguranță trebuie să fie un bun administrator, un om cu experiență și un om care știe să facă echipă. Asta i-a lipsit în primul rând actualului primar, abilitatea de a face echipă, de a sta jos la negocieri, de a agrea proiecte comune în interesul cetățenilor.

O primărie nu este o dictatură, nicăieri într-o lume civilizată. O primărie înseamnă să ai alături Consiliul Local, să-ți faci o majoritate, să negociezi proiecte, să guvernezi local în interesul oamenilor”, a făcut Sebastian Burduja referire la totala lipsă de colaborare dintre Clotilde Armand și Consiliul Local.

Sebastian Burduja se simte ”foarte bine la MCID”

Referitor la speculațiile apărute pe presă conform cărora Sebastian Burduja ar putea merge la Ministerul Finanțelor, acesta răspunde că se simte ”foarte bine” la MCID:

”Sunt la dispoziția PNL și a președintelui nostru Nicolae Ciucă, premierul României. Voi merge acolo unde este nevoie de mine. Eu mă simt foarte bine la Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării”.

Posibila comasare a ministerelor

Sebastian Burduja a menționat posibila reducere a numărului de secretari de stat, după rotativă:

”Din ceea ce am înțeles, există o preocupare de a explora cel puțin posibilitatea de a reduce dacă nu numărul de ministere, cel puțin numărul de secretari de stat.

Guvernul poate fi mai eficient. S-au rulat niște mecanisme, s-au rodat mai bine zis. Sunt convins că se va ajunge la o soluție care să fie acceptabilă pentru toate cele trei partide”, a menționat ministrul, făcând referire la o continuare a colaborării dintre PNL, PSD și UDMR, în Coaliție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Unde pleacă românii în 2026? Destinațiile exotice sunt în topul preferințelor!