Prima pagină » Actualitate » VIDEO – Pasajul Unirii din Capitală, blocat din nou. Un camion care a depășit limita de înălțime a rămas înțepenit

VIDEO – Pasajul Unirii din Capitală, blocat din nou. Un camion care a depășit limita de înălțime a rămas înțepenit

VIDEO - Pasajul Unirii din Capitală, blocat din nou. Un camion care a depășit limita de înălțime a rămas înțepenit

Aproape nu trece o zi fără ca Pasajul Unirii din București să se blocheze. De această dată, un camion care a depășit limita de înălțime a rămas înțepenit la circa 150 de metri de la intrare.

Camionul circula dinspre Piața Universității.

Autoutilitara a rămasă blocată la aproximativ 150 m de la intrare”, a precizat Brigada Rutieră, pentru Gândul.

În imaginile de la fața locului se observă că șoferul camionului încearcă să dezumfle roțile, pentru a putea pleca din locul în care a rămas blocat.

„Au fost aplicate restricții pe sensul către Bulevardul Cantemir, pentru a manevra cu spatele autoutilitara”, au precizat oficialii Brigăzii Rutiere.

Prefectul Capitalei, despre cei care se lovesc cu mașinile de limitatoarele Pasajului Unirii: Există „Dorei” și în trafic

Prefectul Capitalei, Toni Greblă, a precizat, în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, că șoferii de TIR și de autocar care au acroșat limitatorul de viteză de la Pasajul Unirii nu aveau ce căuta pe acolo.

„Sigur că există Dorei mulți și în trafic. În primele zile, am fost și eu când s-a lovit primul autovehicul, am crezut că este o eroare de proiectare, că nu este afișajul, semnalizarea făcută corespunzător. Am luat imediat legătura cu Brigada Rutieră, și cu primăria, și cu proiectantul. Am constatat că toate sunt la fel, și cu înălțimea, ca înainte de reabilitare, astfel cum a fost ea prevăzută”, a precizat Toni Greblă în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, realizată de jurnalistul Nicolae Oprea.

Emisiunea integrală poate fi urmărită AICI:

„Însă, cei care au intrat, fie nu aveau ce căuta pe acolo, pentru că a intrat și un TIR de 40 de tone, iar șoferul se grăbea foarte tare, că să nu fie surprins de poliție. Iar autocarele, autobuzele care au intrat acolo, aveau modificată și pusă instalația de aer condiționat deasupra (…) În ultimele zile nu s-a mai întâmplat un asemenea incident”, a mai precizat Toni Greblă.

Mai multe vehicule cu înălțimea de peste 3,5 metri au lovit, la scurt timp după terminarea lucrărilor, limitatorul de înălțime de la intrarea în Pasajul Unirii.

Primăria Sectorului 4 a finalizat, la începutul lunii septembrie, punerea în siguranță a Pasajului Unirii, care a intrat în reabilitare la începutul verii.

S-au cheltuit 12 milioane de euro pentru această lucrare.

„Au fost montate 498 de corpuri de iluminat”

„Pentru a crește vizibilitatea în tunel, au fost montate 498 de corpuri de iluminat și bandă LED pe o suprafață de 4 kilometri. Totodată, la suprafață au fost instalați 30 de stâlpi de iluminat precum și 150 de proiectoare (pe rampă), astfel încât, iluminatul în pasaj să devină un ghidaj de siguranță pentru șoferi. De asemenea, Pasajul Unirii are, în momentul de față, cel mai performant sistem de ventilație. De ultimă generație, conceput special pentru aerisirea pasajelor rutiere, precum arhicunoscutul tunel rutier Mont Blanc, ce leagă Franța de Italia, sistemul este complet automatizat și are două regimuri de funcționare”,  a transmis primăria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?