Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Petre Roman, despre execuția lui Ceaușescu: ”Dacă spunea că face apel, cred că scăpa cu viață”. Ce spune despre teroriștii de la Revoluție

VIDEO | Petre Roman, despre execuția lui Ceaușescu: ”Dacă spunea că face apel, cred că scăpa cu viață”. Ce spune despre teroriștii de la Revoluție

Fostul premier Petre Roman nu are nicio îndoială că la Revoluție au fost mulți teroriști și crede că Nicolae Ceaușescu ar fi scăpat cu viață dacă la procesul din 25 decembrie 1989 – care a durat o oră și jumătate și a avut loc în garnizoana de la Târgoviște – nu ar fi renunțat la dreptul de a face apel la decizia de a fi executat, împreună cu Elena Ceaușescu. ”La vremea respectivă, părea că nu există altă soluție”, a spus Petre Roman, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială ”Războiul din Ucraina”, transmisă live de Gândul. 

”Execuția lui Ceaușescu nu a depins de mine în niciun caz”, a ținut să menționeze Petre Roman.

Întrebat ce ar fi spus legat de condamnarea la moarte a cuplului Ceaușescu, dacă ar fi avut un cuvânt de spus în decizie, Petre Roman a răspuns: ”La vremea respectivă, în baza tuturor realităților, părea că nu există altă soluție”.

Sigur că lucrurile puteau fi date peste cap dacă, în momentul când – conform legii – Ceaușescu a fost întrebat dacă face apel, a spus că nu face apel. Dacă spunea că face apel, cred că scăpa cu viață”, a adăugat Petre Roman.

Despre teroriștii de la Revoluție, fostul premier nu are îndoieli că au existat: ”Hoho, și încă cum!”.

”Cum, adică, 989 de oameni au murit așa? Au fost, sigur că au fost!”, a completat Petre Roman.

El a precizat că aceasta este acum misiunea Institutului Revoluției Române, pe care îl conduce, să spună cine au fost teroriștii din decembrie 1989, respectiv de ce au murit oameni înainte și după 22 decembrie 1989.

Întrebat dacă ar schimba ceva din ce a făcut în decembrie 1989, Petre Roman a spus că nu are ce să schimbe, pentru că a fost printre cei care au format Baricada de la Intercontinental.

”Nu aș schimba nimic din ce am fost eu în ’89. Am scăpat cu viață la Baricadă. Eram 81 când a început măcelul, 39 au fost uciși, din care 17 erau sub 18 ani. Ce să schimb, Doamne păzește, să mor?”, a mai spus Petre Roman.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan: Niciun stat nu poate anula efectele din Orient. România nu poate izola piața carburanților
Digi24
Un conservator american îi cere lui JD Vance să-l înlăture pe Trump
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Codruța Filip și Valentin Sanfira. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea i-a zăpăcit cu apariția ei într-o rochie transparentă. Ce au văzut invitații
Adevarul
Militar rus devenit colaborator al ucrainenilor. Informațiile furnizate au facilitat lovituri asupra propriului regiment
Mediafax
Giganții europeni se reprofilează: Volkswagen trece de la mașini la producția de componente pentru scutul antirachetă
Click
Cât costă o supă de cocoș de curte cu găluște la restaurantul lui Dani Oțil
Digi24
Prețurile caselor de lux din Dubai scad vertiginos
Cancan.ro
De asta l-a părăsit Codruța Filip pe Valentin Sanfira?! 😲 'N-aș ierta NICIODATĂ infidelitatea și violența'
Ce se întâmplă doctore
Sora Biancăi Drăgușanu, de nerecunoscut după intervențiile estetice. Transformarea care i-a surprins pe fani! Acum seamănă leit cu vedeta
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video exclusiv: Cum funcționează radarele din e-SIGUR în România și ce se întâmplă după ce ești surprins de Poliție
Descopera.ro
Capcana etichetelor BIO și Eco: Ce cumpărăm de fapt?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă şi Bubulina stăteau la plajă: - Să nu te zgâieşti la gagici
Descopera.ro
Un efect în lanț: ce înseamnă prețurile mai mari la pompă pentru economiile ca România?