Prima pagină » Actualitate » Viktor Orbán: Fidesz va renunța la grupul PPE înainte de a accepta suspendarea/ Vicepreședintele Parlamentului European: „Nu vom permite lui Orbán să ne șantajeze”

Viktor Orbán: Fidesz va renunța la grupul PPE înainte de a accepta suspendarea/ Vicepreședintele Parlamentului European: „Nu vom permite lui Orbán să ne șantajeze”

Viktor Orbán: Fidesz va renunța la grupul PPE înainte de a accepta suspendarea/ Vicepreședintele Parlamentului European: „Nu vom permite lui Orbán să ne șantajeze”

Premierul ungar Viktor Orbán a avertizat duminică că partidul său Fidesz va renunța la grupul Partidului Popular European (PPE) din Parlamentul European, mai degrabă decât să accepte o suspendare conform noilor reguli care se așteaptă să fie aprobate miercuri.

Orbán a emis avertismentul într-o scrisoare către Manfred Weber, europarlamentarul german care conduce grupul conservator PPE, care este cea mai mare fracțiune din Parlament.

Săptămâna trecută, Weber și alți lideri ai grupului PPE au făcut un pas către noi reguli de suspendare care să le permită să penalizeze un întreg partid membru, mai degrabă decât un singur europarlamentar.

Fidesz a fost suspendat din calitatea de membru al partidului PPE, organizația umbrelă a familiei politice, din martie 2019, dar are încă 11 deputați în bună poziție în cadrul grupului PPE din Parlament, în ciuda mișcărilor unor alți membri centristi de a-i da afară .

Premierul ungar Viktor Orbán: „Fidesz va părăsi grupul politic PPE”

În scrisoarea de duminică, Orbán a spus că Fidesz nici măcar nu va rămâne  pentru a afla ce face grupul cu noile reguli, ci va renunța doar la aprobarea noului proces de suspendare.

„Vreau să vă informez, domnule președinte, că dacă dispozițiile acceptate la ședința președinției și a șefului delegațiilor naționale din 26 februarie sunt supuse la vot și adoptate, Fidesz va părăsi grupul”, a scris Orbán în scrisoare.

Katalin Novák, ministrul Familiilor din Ungaria și vicepreședinte al Fidesz, a acuzat unii membri ai grupului că se angajează în lupte „inacceptabile” într-un moment în care „Europa luptă pentru a salva vieți” pe fondul pandemiei coronavirusului. Novák, postând o copie a scrisorii lui Orbán pe Twitter, i-a acuzat pe liderii grupurilor că au schimbat regulile „pentru a ne expulza”, deoarece nu aveau „nicio majoritate” pentru a face acest lucru în conformitate cu normele actuale.

Vicepreședinte al Parlamentului European: „Nu vom permite lui Orbán să ne șantajeze”

Othmar Karas, membru austriac al PPE și vicepreședinte al Parlamentului, a declarat că grupul nu se va pleca în fața presiunilor din partea lui Orbán. „Nu vom permite lui Orbán să ne șantajeze”, a spus Karas. „Grupul PPE va continua cu modificările planificate ale regulilor.”

Unii membri ai grupului PPE care s-au opus lui Fidesz au spus că scrisoarea lui Orbán către Weber este mai putin decat o amenințare și că speră doar că își va ține cuvântul și se va retrage, dacă noile reguli, așa cum era de așteptat, sunt aprobate de către două treimi la o reuniune de grup miercuri viitoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO