Prima pagină » Economic » OMV Petrom și CE Oltenia progresează cu patru proiecte fotovoltaice. Au fost semnate contractele de execuție

OMV Petrom și CE Oltenia progresează cu patru proiecte fotovoltaice. Au fost semnate contractele de execuție

OMV Petrom și CE Oltenia progresează cu patru proiecte fotovoltaice. Au fost semnate contractele de execuție
FOTO - Captură video: TVR

OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Sud-Estul Europei, în parteneriat cu Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia), anunță semnarea contractelor de proiectare și execuție pentru patru parcuri fotovoltaice. Cele patru proiecte au o capacitate instalată totală de aproximativ 550 MW, în creștere față de capacitatea estimată inițial, de 450 MW, datorită soluțiilor propuse de contractori, care vizează maximizarea producției de electricitate. Parcurile vor fi construite pe terenuri aparținând CE Oltenia, în județele Gorj și Dolj, se arată într-un comunicat al companiei OMV Petrom. 

Energia electrică produsă va fi livrată în Sistemul Energetic Național și se estimează că va acoperi consumul anual de electricitate echivalent al circa 410.000 de locuințe din România1.

”Semnarea acestor contracte reprezintă un pas concret în direcția consolidării prezenței noastre în sectorul producției de energie electrică din surse regenerabile. Suntem activi in producția de energie electrică din 2012, prin centrala electrică pe gaze naturale de la Brazi, care poate acoperi aproximativ 10% din producția națională de electricitate. Prin Strategia 2030, ne propunem să fim un actor cheie în tranziția energetică a României, cu o țintă ambițioasă de dezvoltare a 2,5 GW capacitate, inclusiv prin parteneriate, din surse eoliene și fotovoltaice. Am securizat un portofoliu solid de proiecte, aflate în acest moment în diverse etape de execuție, care vor contribui la construirea sistemului energetic al viitorului.”, a declarat Frank Neel, membru al Directoratului OMV Petrom, responsabil pentru activitatea de Gaze și Energie.

Pentru implementarea proiectelor au fost selectați doi contractanți

Un consorțiu format din Ameresco din SUA și Sunel din Grecia va realiza proiectarea și execuția pentru trei dintre cele patru parcuri fotovoltaice –Rovinari, Tismana 1 și Tismana 2 – care însumează o capacitate de ~460 MW.

Cel de-al patrulea parc fotovoltaic, având o capacitate de ~90 MW, va fi construit de compania turcă Girisim Elektrik, pe amplasamentul fostei termocentrale CE Ișalnița, pe depozitul de zgură.

Valoarea totală a investiției pentru cele patru parcuri fotovoltaice depășește 400 de milioane de euro, din care aproximativ 70% este asigurată prin Fondul pentru Modernizare. OMV Petrom și CE Oltenia sunt parteneri egali în cadrul proiectelor, fiecare deținând o participație de 50%.

CITIȚI ȘI:

DEN: Nuclearelectrica, dispusă să reducă PRODUCȚIA de la Cernavodă pentru câteva ore, pentru a face față provocărilor de Paște. Scenariile de lucru

Aparatul electrocasnic din bucătărie care îți poate umfla factura la energie cu 16 lei pe zi. Consumul poate crește cu 50%, de Paște

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire istorică în medicină: Cercetătorii au creat un plămân uman „care respiră” pe un cip, din celulele unei singure persoane
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Câți bani a făcut un șofer român de Bolt și Uber în noaptea de Revelion: „Concluzia o trageți voi, dacă a meritat sau nu”
Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe mai multe autostrăzi și drumuri naționale
Click
Surpriză în topul celor mai frumoase plaje din lume în 2026. Locul al doilea este ocupat de o destinație aflată la câteva ore de România
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un păianjen cu trăsături unice, nemaivăzute până acum, a fost găsit în Maroc