Prima pagină » Știri externe » Afganistan: Talibanii anunță încheierea războiului și ar putea schimba denumirea țării. Mii de afgani, disperați să părăsească țara

Afganistan: Talibanii anunță încheierea războiului și ar putea schimba denumirea țării. Mii de afgani, disperați să părăsească țara

Afganistan: Talibanii anunță încheierea războiului și ar putea schimba denumirea țării. Mii de afgani, disperați să părăsească țara
Afganistan: Talibanii anunță încheierea războiului și ar putea schimba denumirea țării. Mii de afgani, disperați să părăsească țara

Talibanii au declarat că războiul din Afganistan s-a încheiat, la scurt timp după ce au preluat controlul asupra palatului prezidențial din Kabul.

Între timp, națiunile occidentale depun eforturi pentru a-și evacua cetățenii în mijlocul haosului care a cuprins Aeroportul Internațional din Kabul, iar mii de afgani caută disperați o modalitate de a părăsi țara, informează Reuters.

Președintele Ashraf Ghani a fugit din țară duminică, în timp ce militanții islamiști au intrat în capitală practic fără să întâmpine rezistență.

Ghani a declarat că a decis să părăsească țara pentru a evita vărsarea de sânge.

„Astăzi este o zi minunată pentru poporul afgan și pentru mujahedini. Au fost martori la roadele eforturilor și sacrificiilor lor de 20 de ani. Mulțumită lui Dumnezeu, războiul s-a încheiat în țară”, a declarat pentru Al Jazeera Mohammad Naeem, purtătorul de cuvânt al biroului politic al talibanilor.

Talibanii ar putea schimba denumirea oficială a țării

Naeem a declarat că forma noului regim din Afganistan va fi clarificată în curând, adăugând că talibanii nu vor să trăiască izolat și caută relații internaționale pașnice.

„Am obținut ceea ce am vrut, adică la libertatea țării noastre și independența poporului nostru. Nu vom permite nimănui să ne folosească pământurile pentru a ataca pe nimeni și nu vrem să facem rău altora”, a mai declarat reprezentantul talibanilor.

Potrivit unor surse, talibanii ar urma să schimbe denumirea oficială a țării, din „Republica Islamică Afganistan” în „Emiratul Islamic Afganistan”, așa cum s-a mai numit Afganistanul înainte de invazia americană.

Un lider taliban a declarat pentru Reuters că insurgenții se regrupează din diferite provincii și vor aștepta până când forțele străine vor pleca înainte de a crea o nouă structură guvernamentală.

Liderul, care a preferat să rămână anonim, a declarat că luptătorii talibani au primit „ordin să permită afganilor să își reia activitățile zilnice și să nu facă nimic pentru a speria civilii”.

Militanții au căutat să proiecteze o față mai moderată a grupării, promițând să respecte drepturile femeilor și să protejeze atât străinii, cât și afganii.

Mii de oameni, disperați să plece din Afganistan

Între timp, mii de afgani au format cozi uriașe în fața sucursalelor bancare din Kabul și în fața ambasadelor statelor occidentale, pentru a-și retrage economiile și pentru a solicita vize.

Un corespondent al The New York Times la Kabul a postat pe Twitter imagini cu cozile din fața băncilor.

Alte imagini arată cozi uriașe pe străzile capitalei Kabul, în contextul în care mii de oameni încearcă să ajungă cu mașinile la aeroport, pentru a putea pleca din țară.

Între timp, toate zborurile comerciale spre și dinspre Kabul au fost anulate duminică.

Talibanii au intrat duminică în Kabul

Talibanii au intrat duminică în capitala afgană Kabul, a anunțat un reprezentant al Ministerului afgan de Interne, iar SUA au început evacuarea diplomaților săi din ambasadă cu elicopterele. Potrivit oficialului din Ministerul de Interne, talibanii au venit în capitală „din toate părțile”.

Talibanii au transmis că se așteaptă la o tranziție pașnică a puterii în următoarele câteva zile, în condițiile în care islamiștii au ajuns în capitala afgană fără a întâmpina rezistență aproape deloc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
OMS: medicina tradițională are potențial și trebuie evaluată cu instrumente moderne