Prima pagină » Știri externe » Bloomberg: Friedrich Merz negociază cu social-democrații aprobarea unui fond special pentru apărare de 200 de MILIARDE de euro

Bloomberg: Friedrich Merz negociază cu social-democrații aprobarea unui fond special pentru apărare de 200 de MILIARDE de euro

Bloomberg: Friedrich Merz negociază cu social-democrații aprobarea unui fond special pentru apărare de 200 de MILIARDE de euro

Friedrich Merz a inițiat discuții cu reprezentanții partidului SPD pentru a aproba rapid cheltuieli speciale de apărare în valoare de până la 200 de miliarde de euro, potrivit unei persoane familiarizate cu aceste discuții.

Oficiali partidului CDU al lui Friedrich Merz și cei ai SPD discută modalități de a ocoli restricțiile stricte ale Germaniei asupra împrumuturilor guvernamentale pentru a degreva resurse pentru a întări forțele armate ale țării, au declarat persoane familiarizate cu chestiunea, care au cerut să rămână anonime, conform Bloomberg.

Cele două partide iau în calcul supunerea la vot a noului pachet, care ar fi dublu față de cel aprobat în urmă cu trei ani.

Cu mai puțin de două treimi din locurile din următorul Parlament, partidele principale nu au voturile necesare pentru a modifica limitele stabilite prin constituție ale împrumuturilor guvernamentale.

Un vot privind inițiativa, înainte de prima întrunire a noului Parlament

Cele două partide ar putea ocoli acest obstacol prin organizarea unui vot înainte ca noua legislatură să se întrunească pentru prima dată pe 24 martie.

Un scenariu discutat ar fi aprobarea unui fond special pentru noile cheltuieli militare și ajutor pentru Ucraina, au spus sursele.

Alte opțiuni ar fi extinderea fondului existent de 100 de miliarde de euro sau modificarea așa-numitei frâne a datoriei astfel încât să permită mai multe cheltuieli pentru apărare.

Oricare dintre aceste opțiuni ar necesita o supermajoritate de două treimi din parlamentari și aceasta va fi mult mai dificil de obținut în următoarea legislatură.

„Există acum o minoritate care poate bloca inițiativa, formată din extrema-stângă și extrema-dreaptă”, a declarat Merz.

Camera inferioară a Parlamentului „este încă capabilă să ia decizii în orice moment. Dacă ar trebui să decidem sau trebuie să decidem este ceva ce voi discuta cu partidele care sunt încă în Bundestag”, a adăugat Merz.

Friedrich Merz a spus că urmează să aibă o convorbire telefonică cu liderul SPD, Lars Klingbeil, luni.

Colegul de partid al lui Klingbeil, Olaf Scholz, cancelarul în exercițiu, a ridicat, de asemenea, posibilitatea rechemării Parlamentului pentru o sesiune de urgență, spunând reporterilor că o decizie similară a fost luată în 1998, când Germania a trebuit să ia decizii cu privire la războiul din fosta Iugoslavie.

„Se întâmplă rar ca Parlamentul să se reunească – dar nu ar fi prima dată când se întâmplă”, a spus Scholz.

Propunerea a fost prezentată public de vicecancelarul Robert Habeck (din partea Verzilor) și de ministrul de Externe Annalena Baerbock la o conferință de presă la Berlin. Habeck, care este și ministru al Economiei, a spus că acum decizia depinde de Merz.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Fenomen ciudat în galaxia vecină Andromeda: O stea colapsată nu a mai trecut prin faza de supernovă