Prima pagină » Știri externe » Triumful SUA după Summitul NATO de la Ankara. Trump a anunțat că Europa se va înarma cu tehnică militară americană

Triumful SUA după Summitul NATO de la Ankara. Trump a anunțat că Europa se va înarma cu tehnică militară americană

Melania Agiu
Donald Trump, Recep Tayyip Erdoğan și Mark Rutte / Foto - Mediafax

Companiile de armament din SUA vor fi marii câștigători ai reînarmării Europei, a anunțat Donald Trump la summit-ul NATO de la Ankara. Liderul de la Casa Albă a subliniat că aliații europeni vor cumpăra tehnică militară americană, pentru a-și reconstrui armatele, deoarece este cea mai performantă din lume.

„Pe măsură ce țările europene își reconstruiesc forțele armate, echipamentele americane vor fi cele mai avantajate. Companiile din domeniul apărării vor produce cea mai mare parte a acestor echipamente. Ei vor echipamentele americane pentru că funcționează mai bine. Nu este vorba de nimic altceva. Noi producem cele mai bune echipamente din lume.“, a transmis Trump în fața jurnaliștilor de la Ankara.

Sondaj Gândul


Ar trebui ca partidul AUR să fie cooptat la guvernare sau izolat în continuare?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

„În acest scop, i-am informat pe ceilalți lideri cu privire la măsurile pe care le luăm pentru a crește rapid producția în Statele Unite. Și ei au vrut să afle acest lucru, pentru că nu doresc să aștepte patru sau cinci ani.

Vor să-l aibă, să zicem, într-o săptămână. Și, de fapt, vom ajunge într-o astfel de situație într-un viitor nu prea îndepărtat, odată cu fabricile care se construiesc acum. Fabricile din domeniul apărării sunt incredibile. Lockheed construiește, cred, cinci (fabrici n.r.). Unele dintre ele construiesc trei, patru sau cinci, și sunt de dimensiuni mari.“, a continuat președintele SUA.

Echipamente de apărare de peste 54 de miliarde de dolari în 2025

Potrivit Casei Albe, numai în 2025, aliații NATO au achiziționat din SUA echipamente de apărare în valoare de peste 54 de miliarde de dolari – „un impuls pentru producătorii, lucrătorii și comunitățile americane. Aliații NATO și-au asumat responsabilitatea principală pentru apărarea convențională și au preluat mai multe roluri de conducere.“, se arată într-un comunicat al Casei Albe. Conform sursei citate, tot în 2025, cheltuielile europene pentru apărare au susținut aproape 200.000 de locuri de muncă americane.

În iunie 2025, Trump a obținut un angajament istoric din partea aliaților NATO de a investi anual 5% din PIB-ul lor în apărare până în 2035 – cea mai ambițioasă promisiune din istoria Alianței.

Cu tot dramatismul specific Hollywoodului și muzica palpitantă specifică unui trailer al filmului „Misiune: Imposibilă”, NATO a proiectat un scurt film promoțional în cadrul summit-ului de la Ankara, de săptămâna acesta, pentru a prezenta echipamentul militar pe care intenționează să îl achiziționeze în vederea atingerii obiectivului stabilit de Donald Trump privind cheltuielile de apărare.

Una dintre aeronavele prezentate în mini-film a fost chiar un A400M – avionul de care s-a agățat Tom Cruise în cel de-al cincilea film din seria sa de filme de acțiune.

Când luminile s-au aprins din nou, secretarul general al NATO, Mark Rutte, a strâns mâini, a bătut pe spate pe cei prezenți și a subliniat că NATO nu numai că a ales să accepte misiunea lui Trump de a crește cheltuielile, ci că acum chiar o pune în practică. El a continuat spunând: „Președintele Trump realizează, practic, ceea ce președinții americani au încercat să realizeze încă de pe vremea lui Eisenhower, și anume egalizarea cheltuielilor de apărare între SUA și Europa.”

Mergând mai departe a doua zi, Rutte a transmis pentru „Washington Post” că statele membre ale NATO au elaborat „planuri concrete și credibile” privind modul în care vor investi 5% din PIB în apărare și securitate, așa cum le-a cerut Trump să facă.

El a precizat că „comenzile europene din domeniul apărării susțin deja 195.000 de locuri de muncă în Statele Unite – 54 de miliarde de dolari în 2025, iar alte 300 de miliarde de dolari sunt în curs de negociere. Iar la Ankara vom duce acest demers mai departe.”

Mesajul pe care vrea ca Trump să-l audă clar și răspicat este că NATO, „copilul neascultător”, l-a ascultat pe „tati” – termenul folosit de Rutte anul trecut pentru a se referi la Trump – și cu mintea mai deschisă, și-a schimbat comportamentul zgârcit și cumpără acum produse americane.

Acord SUA-Germania privind înarmarea

Joi, cancelarul Friedrich Merz a transmis că Germania a căzut de acord cu SUA privind achiziționarea rachetelor de croazieră Tomahawk.

„În marja întâlnirii de la Ankara, am căzut de acord cu administrația americană ca noi să achiziționăm și să desfășurăm rachete Tomahawk americane în Germania… În acest fel, vom închide o lacună strategică importantă în apărarea noastră. În același timp, vom lucra pentru a dezvolta propriile sisteme europene și a le desfășura în Europa”, a declarat Merz.

În timpul unei conferințe de presă de după reuniunea liderilor Consiliului Nord-Atlantic la summitul NATO găzduit de Turcia la Ankara miercuri, Rutte a declarat că reuniunea din acest an a dus la acorduri de achiziții publice în valoare de peste 50 de miliarde de dolari, ca parte a eforturilor de a îndeplini obiectivul de cheltuieli pentru apărare de 5% din PIB până în 2035, convenit la summitul de anul trecut de la Haga.

Aceste investiții vor sprijini obiectivele NATO în toate domeniile, inclusiv atacuri de precizie profundă, apărare aeriană și antirachetă integrată, sisteme fără echipaj uman, tehnologii de ultimă generație și capacități de informații, precum și dezvoltarea „influenței interoperabile în lupta transatlantică” și adoptarea unor modele puternice de inteligență artificială, a declarat Rutte.

Comentarii 1

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de CLONE ale lui Pitbull au invadat Hyde Park. Fanii artistului au stabilit un record Guinness
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Cine sondează opinia publică și cum pot influența sondajele politica din România
Mediafax
Donald Trump susține că a trecut din nou testul cognitiv: „Am răspuns corect la fiecare întrebare”
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Tentativele de asasinat asupra lui Donald Trump schimbă protocoalele la Casa Albă