Prima pagină » Știri externe » Guvernul francez A ANULAT TAXA care limita accesul romilor pe piața muncii

Guvernul francez A ANULAT TAXA care limita accesul romilor pe piața muncii

Guvernul francez A ANULAT TAXA care limita accesul romilor pe piața muncii
O circulară interministerială privind evacuările taberelor ilegale de romi, referitoare la aplicarea măsurilor decise săptămâna trecută de către Guvernul francez, a aprobat miercuri anularea taxei care limita accesul românilor și bulgarilor pe piața muncii, relatează AFP.

O circulară interministerială privind evacuările taberelor ilegale de romi, referitoare la aplicarea măsurilor decise săptămâna trecută de către Guvernul francez, a aprobat miercuri anularea taxei care limita accesul românilor și bulgarilor pe piața muncii, relatează AFP.

„Taxele datorate de către angajator și cetățean Oficului francez pentru Imigrație și Integrare (OFII) (…) sunt suprimate”, măsura intrând în vigoare „imediat”, se precizează în acest text adresat prefecților, care poate fi consultat pe site-ul Lemonde.fr.

Guvernul a decis în cadrul unei reuniuni ministeriale, la 22 august, la Matignon, să flexibilizeze condițiile de angajare a românilor și bulgarilor, principalele naționalități ale romilor prezenți în Franța.

Lista acestor meserii care le sunt deschise „va fi extinsă în curând, după parcurgerea procedurilor consultării partenerilor sociali”, confirmă documentul.

Această circulară „referitoare la anticiparea și însoțirea operațiunilor de evacuare din tabere ilegale” este semnată de miniștrii Internelor, Educației, Afacerilor Sociale și Sănătății, Locuinței și Muncii, dar și de miniștrii-delegați pentru reușită școlară și pentru luptă împotriva excluziunii sociale.

Ea „precizează cadrul acțiunii statului în cazul evacuării de tabere ilegale, dar și dispozitivul de coordonare a actorilor locali în cadrul punerii în aplicare în jurul prefectului”.

Este recomandată „asigurarea unui tratament egal și demn oricărei situații de suferință socială”, se subliniază în text, care îi angajează pe prefecți în stabilirea „de câte ori este posibil a unui diagnostic și căutarea de soluții” în materie de „școlarizare, sănătate, locuri de muncă, cazare, adăpostire”.

„Acțiunea, care vă este solicitată în favoarea unor populații care nu au beneficiat, până de curând, de respectul republican, are loc, odată cu caracterul său specific, în ansamblul politicilor (…) destinate diferitelor categorii de persoane aflate într-o situație instabilă”, se subliniază în circulară.

Cu scopul de a-i asista pe prefecți în aplicarea acestor acțiuni și „de a anima la nivel central activitățile la nivel interministerial, o misiune specifică este încredințată prefectului Alain Régnier, delegat interministerial pentru cazare și acces la locuințe (DIHAL)”, mai anunță circulara.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
David Popovici, AUR la 200 de metri liber! Intră în istorie cu un record
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni