Prima pagină » Știri externe » Poliția turcă a reținut 22 de angajați ai Primăriei din Istanbul. Opoziția acuză campania de REPRESIUNE politică a lui Erdogan

Poliția turcă a reținut 22 de angajați ai Primăriei din Istanbul. Opoziția acuză campania de REPRESIUNE politică a lui Erdogan

Poliția turcă a reținut 22 de angajați ai Primăriei din Istanbul. Opoziția acuză campania de REPRESIUNE politică a lui Erdogan

Poliția turcă a reținut marți 22 de angajați ai Primăriei din Istanbul, sub acuzații de corupție. 

Mandatele de arestare de marți au fost emise de biroul procurorului-șef din Istanbul, a relatat agenția de știri de stat Anadolu.

Arestările marchează cea mai recentă etapă a unei campanii de represiune care a început cu arestarea primarului Istanbulului, Ekrem Imamoglu, în martie, conform Financial Times.

Președintele Turciei Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat tacit pe Imamoglu, principalul său rival politic, și Primăria Istanbulului că prezidează o „organizație criminală” în oraș, numind-o „o caracatiță întinsă cu tentacule care ajung” la lumea afacerilor internaționale și agențiile de informații.

Imamoglu a negat toate acuzațiile, în timp ce susținătorii săi îl acuză pe Erdogan de politizarea sistemului judiciar. Guvernul spune că judecătorii țării sunt independenți și nimeni nu este mai presus de lege.

Cele mai recente rețineri, care l-au inclus pe șeful departamentului de presă din Istanbul, au fost făcute în cadrul anchetei anti-corupție în curs de desfășurare privind licitațiile municipale organizate de presupusa rețea „din umbră”.

Arestările vin după reținerea la sfârșitul lunii aprilie a altor 18 angajați ai orașului pentru presupusă corupție.

Săptămâna trecută, Erdogan a numit ancheta „fără precedent”.

Arestarea lui Imamoglu, care a declanșat proteste în masă și panică pe piețe, pare să fi sporit popularitatea primarului. Sondajele sugerează acum că el l-ar învinge pe Erdogan cu câteva puncte procentuale în alegeri.

La începutul lunii mai, contul lui Imamoglu de pe platforma X, care avea aproape 10 milioane de urmăritori, a fost blocat la cererea autorităților turce.

Mark Rutte: Erdogan, un „lider uimitor”

Campania de represiune a afectat, de asemenea, un acord de pace istoric încheiat de gruparea insurgentă kurdă PKK săptămâna trecută.

Unii critici ai lui Erdogan suspectează că ancheta de corupție face parte dintr-o plan al puterii de a marginaliza opoziția și de a schimba Constituția cu sprijinul kurzilor, pentru a-i permite lui Erdogan să candideze din nou la președinție.

„Cei care știu că vor pierde la urne folosesc legea ca instrument politic”, a declarat Burhanettin Bulut, șeful adjunct al principalului partid de opoziție CHP, despre arestări într-o postare pe platforma X.

În ciuda represiunii, poziția lui Erdogan pe scena politică internațională este în ascensiune, datorită influenței tot mai mari a Turciei ca aliat cheie al NATO și putere regională.

Săptămâna trecută, secretarul general al NATO Mark Rutte l-a numit pe Erdogan un „lider uimitor”, în perioada când Turcia a găzduit discuții de pace între oficiali ucraineni și ruși.

La rândul său, președintele american Donald Trump, care are o relație bună cu Erdogan, a citat contribuția președintelui turc în decizia sa de a ridica sancțiunile economice împotriva Siriei.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Peste 12.500 de români sunt continuare fără energie. Bogdan Ivan: „Continuăm intervențiile până la ultima reconectare”
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!