Prima pagină » Știri externe » Portugalia, a șaptea țară europeană care începe vaccinarea anti-Covid a copiilor cu vârste între 5 şi 11 ani

Portugalia, a șaptea țară europeană care începe vaccinarea anti-Covid a copiilor cu vârste între 5 şi 11 ani

Portugalia, a șaptea țară europeană care începe vaccinarea anti-Covid a copiilor cu vârste între 5 şi 11 ani

Autoritățile din Portugalia au anunțat că începe vaccinarea copiilor cu vârste între 5 şi 11 ani, prioritate având micuţii cu comorbidităţi, care sunt şi cei mai vulnerabili în contractarea virusului şi dezvoltarea de complicaţii, potrivit Mediafax, care citează The Portugal News.

61.000 de copii sunt trecuţi pe liste pentru vaccinare în Portugalia, campanie programată să înceapă weekend-ul viitor și să se încheie în martie 2022, când le va fi administrată a doua doză.

În prezent, cinci ţări europene au anunţat intenţia de a vaccina copiii cu vârste între 5 şi 11 ani: Croaţia, Germania, Grecia, Ungaria, Spania și Austria, care a anunțat că nu mai așteaptă avizul UE și începe vaccinarea anti-Covid a copiilor cu vârste între 5 și 11 ani.

În România, vaccinarea anti-COVID a copiilor de 5-11 ani ar putea începe în a doua parte a lunii ianuarie, potrivit șefului Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), Valeriu Gheorghiță.


Vă recomandăm și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși