Prima pagină » Știri externe » Presa israeliană: Serviciile secrete belgiene ar fi știut în avans că vor fi atacuri teroriste la aeroport și la metrou

Presa israeliană: Serviciile secrete belgiene ar fi știut în avans că vor fi atacuri teroriste la aeroport și la metrou

Presa israeliană: Serviciile secrete belgiene ar fi știut în avans că vor fi atacuri teroriste la aeroport și la metrou
Serviciile secrete belgiene, precum și alte agenții de informații occidentale, aveau informații din Siria cu privire la atacurile teroriste revendicate de ISIS ce au avut loc marți, atunci când 31 de persoane au murit și alte 300 au fost rănite.

Serviciile de securitate belgiene, precum și alte agenții de informații occidentale, au avut în avans informații cu privire la atacurile teroriste din metrou și aeroport, potrivit informațiilor descoperite de publicația israeliană Haaretz.

„În ciuda avertizării în avans, serviciile de intelligence si securitate de la Bruxeles, acolo unde majoritatea agențiilor Uniunii Europene sunt localizate, au fost limitate în scopul lor și insuficiente pentru severitatea și rapiditatea acestei alerte”, scrie publicația israeliană.

Sursa mai notează că atacurile din Bruxelles au fost planificate în Siria, la Raqqa, cunoscută drept capitala ”Califatului” ISIS.

Haaretz notează că atentatele au fost declanșate de arestarea lui Salah Abdeslam la Bruxelles și de teama ISIS că acesta va colabora cu autoritățile belgiene, dezvăluind informații importante.

Israelienii notează că alte atentate similare ar putea avea loc curând în Europa occidentală, fie tot în Belgia, fie în alte state.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Marii producători de alimente din lume renunță la coloranții artificiali, dar ce înseamnă asta cu adevărat?