Raphaël Glucksmann și-a anunțat candidatura la alegerile prezidențiale din Franța din 2027. Liderul Place Publique, creditat cu 10-12% în sondaje, vrea să unească stânga moderată și exclude o alianță cu Jean-Luc Mélenchon.
Raphaël Glucksmann, una dintre figurile în ascensiune ale centrului-stânga francez, și-a anunțat oficial candidatura la alegerile prezidențiale din 2027, intrând într-o cursă care se anunță extrem de fragmentată și în care extrema dreaptă pornește cu un avantaj important, scrie Le Monde.fr.
În vârstă de 46 de ani, europarlamentarul care conduce formațiunea Place Publique și-a confirmat candidatura duminică, 23 august, într-un interviu acordat postului TF1.
„Da, sunt candidat la alegerile prezidențiale”, a declarat Raphaël Glucksmann, europarlamentar și lider al partidului de centru-stânga Place Publique, afirmând că obiectivul său este „să ridice Franța”.
Decizia îl aruncă într-o competiție dificilă nu doar împotriva dreptei și extremei drepte, ci și pentru controlul unui electorat francez de stânga profund fragmentat. Glucksmann încearcă să ocupe spațiul unei stângi moderate, reformiste și puternic pro-europene, delimitându-se categoric de Jean-Luc Mélenchon și de La France insoumise.
Sondajele îi acordă în prezent aproximativ 10-12% din intențiile de vot. Este un scor important într-o cursă cu numeroși candidați, dar care, în actuala configurație electorală, ar putea fi insuficient pentru calificarea în turul al doilea.
Glucksmann beneficiază însă de o popularitate semnificativă în rândul alegătorilor tineri și speră că o eventuală candidatură comună a stângii moderate îi poate crește considerabil șansele.
În fața sa se află o Marine Le Pen care beneficiază de una dintre cele mai favorabile situații politice din întreaga sa carieră.
Pentru liderul Place Publique, tocmai perspectiva unei victorii a extremei drepte transformă scrutinul din 2027 într-o alegere cu miză istorică.
„Nu este o decizie pe care o iau cu ușurință, mai ales având în vedere prin ce trecem acum… Cu toții simțim un nod în stomac când vedem ce se întâmplă cu națiunea noastră”, a declarat Raphaël Glucksmann, candidat la alegerile prezidențiale din Franța.
Cursa pentru succesiunea lui Emmanuel Macron este complicată și de faptul că actualul președinte nu mai poate candida pentru un al treilea mandat consecutiv.
Jean-Luc Mélenchon intenționează să intre din nou în competiție, în timp ce lidera Verzilor, Marine Tondelier, se află deja în campanie. Liderul Partidului Socialist, Olivier Faure, își analizează la rândul său opțiunile, iar printre numele vehiculate se află chiar și fostul președinte François Hollande.
Marea problemă pentru Raphaël Glucksmann este fragmentarea stângii. O multitudine de candidaturi ar putea împărți voturile într-o asemenea măsură încât niciun reprezentant al acestei zone politice să nu reușească să ajungă în turul decisiv.
Pentru a limita acest risc, Partidul Socialist și Place Publique intenționează să organizeze în octombrie alegeri primare pentru desemnarea unui candidat unic.
Glucksmann a confirmat că va participa la competiție împreună cu „prietenii mei socialiști”.
„Vom câștiga aceste alegeri prezidențiale, sunt convins. Sunt candidat pentru a câștiga și pentru a schimba Franța”, a declarat Raphaël Glucksmann, liderul Place Publique.
Există însă o linie roșie pe care politicianul spune că nu este dispus să o depășească: Jean-Luc Mélenchon.
Glucksmann exclude cooperarea electorală cu liderul La France insoumise, chiar dacă acesta rămâne una dintre cele mai importante figuri ale stângii franceze.
Politic, Glucksmann adoptă un ton mai reformist și mai apropiat de centru decât o parte a socialiștilor. În același timp, o alianță cu Partidul Socialist i-ar oferi acces la structurile teritoriale și la experiența electorală a unei formațiuni care, în ciuda declinului din ultimii ani, dispune în continuare de un aparat politic important.
Glucksmann încearcă să se prezinte și ca un politician venit din afara traseului tradițional către putere. Fiul filosofului francez André Glucksmann, el și-a petrecut o parte importantă a carierei înainte de intrarea în politica franceză lucrând în străinătate.
A activat în contextul perioadei de după genocidul din Rwanda și a fost consilier al fostului președinte georgian Mikheil Saakashvili, unul dintre cei mai cunoscuți adversari ai influenței Moscovei în spațiul ex-sovietic.
Saakashvili a condus Georgia inclusiv în perioada războiului ruso-georgian din 2008 și se află în prezent în detenție în țara sa. Experiența internațională se regăsește puternic și în discursul politic actual al lui Glucksmann.
Este un european convins, un adversar declarat al extremei drepte și unul dintre susținătorii fermi ai Ucrainei în războiul declanșat de Rusia.
Această ultimă poziție contrastează puternic cu un episod spectaculos din istoria propriei familii.
Bunicul său, Rubin Glucksmann, ar fi lucrat pentru serviciile sovietice.
Potrivit informațiilor publicate de The Times, Rubin Glucksmann a emigrat în Palestina în anii 1920, înainte de a deveni comunist și de a fi recrutat de Comintern, organizația internațională creată sub influența Moscovei pentru răspândirea comunismului.
Publicația britanică relatează că acesta ar fi desfășurat activități de spionaj pentru Uniunea Sovietică în Franța, Germania și Marea Britanie, unde s-ar fi prezentat drept om de afaceri.
Intrarea oficială a lui Raphaël Glucksmann în cursa pentru Palatul Élysée are consecințe directe și asupra uneia dintre cele mai cunoscute jurnaliste din Franța.
Partenera politicianului, Léa Salamé, în vârstă de 46 de ani, este una dintre figurile importante ale televiziunii publice France 2.
Născută la Beirut, Salamé prezintă principalul jurnal de seară al postului și declarase anterior că se va retrage din această poziție dacă Glucksmann va candida la președinție, pentru a evita apariția unui conflict de interese.
O sursă apropiată televiziunii publice franceze susține că jurnalista ar urma să își anunțe oficial decizia după confirmarea candidaturii partenerului său.
Glucksmann recunoaște că hotărârea de a candida a fost discutată îndelung în familie.
El a vorbit despre „discuții îndelungate” cu Salamé, „așa cum se întâmplă în orice cuplu când decizia unei persoane are un astfel de impact asupra vieții celeilalte”.
„Știu ce înseamnă această decizie pentru cei dragi și, în special, pentru partenera mea”, a declarat Glucksmann.
Léa Salamé a abordat public problema încă din februarie și a susținut că relația cu un politician nu îi afectează independența profesională.
„Sunt o jurnalistă independentă și onestă, o femeie liberă”, a declarat Léa Salamé, jurnalistă și prezentatoare a France 2.
Pentru Raphaël Glucksmann începe acum partea cu adevărat dificilă.
Un scor de 10-12% îi confirmă statutul de candidat relevant, dar nu îi garantează accesul în turul al doilea. Pentru a transforma candidatura într-o amenințare reală pentru extrema dreaptă și pentru candidații centrului, el trebuie mai întâi să câștige competiția din propria tabără.
Primarele din octombrie ar putea deveni astfel primul test major al ambiției sale prezidențiale.