Prima pagină » Justiție » Director din Primăria Timișoara, judecat pentru că ar fi cerut mită câte 500 de lei pentru fiecare mort de Covid pentru a ajuta o firmă care se ocupă de înhumare

Director din Primăria Timișoara, judecat pentru că ar fi cerut mită câte 500 de lei pentru fiecare mort de Covid pentru a ajuta o firmă care se ocupă de înhumare

Otilia Serescu
Director din Primăria Timișoara, judecat pentru că ar fi cerut mită câte 500 de lei pentru fiecare mort de Covid pentru a ajuta o firmă care se ocupă de înhumare
Procurorii DNA au descins la Primăria Timişoara / Sursa foto: Facebook

Directorul executiv al Direcției Clădiri, Terenuri, Dotări Diverse I Est din cadrul Primăriei Timișoara, Emilian Florin Răvășilă, a fost trimis în judecată de procurorii DNA. El este acuzat de luare de mită în formă continuată, trafic de influență și fals în declarații.

Conform procurorilor, faptele au avut loc în perioada 2019 – 2020. Emilian Răvășilă „ar fi acceptat” atunci să primească jumătate din profitul unei firme pentru a o ajuta să câștige licitațiile privind concesionarea serviciilor de exploatare și întreținere a cimitirelor din Timișoara.

„Pentru banii respectivi, inculpatul Răvășilă Emilian Florin trebuia să se asigure că firma omului de afaceri va câștiga licitațiile respective”, anunță DNA, într-un comunicat de presă. 

În aceste condiții, funcționarul public i-ar fi transmis omului de afaceri, prin intermediar, informații nedestinate publicității care i-ar fi permis acestuia să câștige o licitație ce viza exploatarea și întreținerea cimitirelor situate pe str. Rusu Șirianu și pe Calea Șagului din Municipiul Timișoara – Lotul I.

„În același context, inculpatul Răvășilă Emilian Florin, în calitate și de președinte titular al comisiei de evaluare, ar fi întocmit și semnat – Declarația de confidențialitate și imparțialitate, în care a menționat în mod nereal, printre altele, că nu are niciun interes direct sau indirect, de natură personală, financiară, economică ori de altă natură în referire la procedura de atribuire a contractului de mai sus”, notează procurorii.

Directorul ar fi primit de la omul de afaceri sumele de 5.000 euro și 30.000 lei

Pentru „ajutorul” oferit, Emilian Răvășilă ar fi primit de la omul de afaceri sumele de 5.000 euro și 30.000 lei, reprezentând parte din procentajul de 50% promis anterior.

„La data de 01 aprilie 2020, directorul din Primăria Timișoara, beneficiind de ajutorul aceluiași intermediar, ar fi acceptat promisiunea remiterii, de către același om de afaceri, a sumei de 500 de lei pentru fiecare persoană decedată din cauza virusului COVID-19, pentru ca funcționarul să sprijine societatea acestuia în câștigarea contractelor de concesiune ce aveau ca obiect prestarea de servicii și activități necesare exploatării și întreținerii cimitirelor umane în care urmau să fie înhumate persoanele decedate din cauza virusului menționat mai sus”, precizează DNA.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Timiș.

Citește și: Niculae Bădălău rămâne în arest preventiv. Decizia Curții de Apel București este definitivă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Supe, ciorbe amintiri: de ce fiecare cultură are propriul bol de zeamă caldă?