Tânărul din imagine nu a dormit deloc, timp de 264 de ore. Ce a urmat este DEVASTATOR

Tânărul din imagine nu a dormit deloc, timp de 264 de ore. Ce a urmat este DEVASTATOR
Publicat: 26/09/2023, 16:16

Chiar și fără sfatul medicului ne putem da seama ușor că, dacă ratăm o noapte de somn, nu vom funcționa corespunzător în următoarea zi.

Totuși, ce s-ar întâmpla dacă o persoană ar renunța la somn de bunăvoie? Nu doar o zi, ci…mai multe. Mult mai multe!

Exact asta s-a întâmplat cu Randy Gardner, care a urmat un experiment înfiorător în 1963, pe când avea doar 17 ani.

Planul s-a materializat după ce el și un coleg de școală, Bruce McAllister, ambii din SUA, se gândeau la o idee pentru o expoziție științifică. Cei doi tineri au decis să doboare recordul mondial la cele mai multe zile nedormite și au dat cu banul, pentru a vedea cine devine „cobai” pentru acest experiment. Gardner a tras „paiul scurt”.

„Am fost niște idioți!”

McAllister a declarat ulterior, pentru BBC: „Am fost niște idioți, tineri idioți și am stat cu el, treaz, pentru a-l supraveghea. După trei nopți nedormite, m-am trezit lângă un perete, pe care scrijeleam cuvinte”.

Studiul a fost analizat și de cercetătorul în știința somnului Dr. William Dement, de la Stanford și medicul Marinei americane, comandant locotenent John J. Ross.

Efectele au survenit în a doua zi fără somn, când Gardner a început să se încurce în cuvinte, scrie Science Alert.

După trei zile fără somn, Gardner a experimentat stări de iritare, probleme de concentrare și pierdere a memoriei pe termen scurt, precum și paranoia și halucinații.

„Era foarte sportiv”, a spus Dement. „Îl puneam mereu să joace baschet sau bowling, lucruri de acest gen. Dacă închidea ochii, o secunde, ar fi adormit imediat.”

264,4 ore fără somn

În cele din urmă, Gardner a stat treaz 264,4 ore, mai bine de 11 zile, după care a cedat și a dormit 14 ore, trezindu-se apoi în mod natural, fără să se simtă „posomorât”.

Totuși, chiar și după experiment, acesta a întâmpinat probleme cu somnul, scrie WBUR. La zeci de ani după întâmplare, bărbatul s-a confruntat cu insomnie și a fost convins că totul poate fi pus pe seama „cascadoriei” din adolescență.

„Era neplăcut să fii în preajma mea. Totul mă irita. Era ca o continuare a ceea ce am făcut acum 50 de ani”, a povestit Randy Gardner.

Chiar dacă acest experiment a rămas în istorie, medici nu recomandă, sub nicio formă, privarea de somn, scrie ladbible.com.

Dacă suferiți de insomnii, specialiștii recomandă să vă culcați și să vă treziți la aceeași oră, în fiecare zi, să vă relaxați o oră înainte de somn, să faceți o baie sau să citiți o carte și să faceți sport în timpul zilei.

Sursa foto: Twitter

Silviu Bănilă
Silviu Bănilă este editor la GÂNDUL.RO și are o vastă experiență, cu precădere în presa online. A absolvit Facultatea de Jurnalism din cadrul mai mult
Urmărește Gândul.ro pe Google News și Google Showcase
EXCLUSIV. Mike și-a făcut bagajele și a plecat. Sfântul Nicolae a adus o surpriză neplăcută...
FOTO. Frumoasa Lena și-a pus iubitul fotbalist la munca de jos! Cum arată în costum...
Venezuela se pregătește de invazie. Maduro mobilizează armata și anunță anexarea unui teritoriu cât Grecia...
Berea fără alcool te lasă fără permis. Medic: Înverzește etilotestul
Românii au luat credite pentru facturi, lemne sau porcul de Crăciun. Cât plătesc rata pentru...
Un oficial al FRF-ului sare în apărarea lui George Pușcaș după evoluția solidă din partida...
Cine cedează dacă ambii șoferi au prioritate pe un drum îngust?
Cine este criminalul care a îngrozit România?! El l-ar fi decapitat pe bărbatul din Olt...
Vești bune înainte de sărbătorile de iarnă. Cine sunt românii care vor primi ”a 13-a...
Părintele Cleopa a avut parte de o vizită ciudată la bordei
Atac terorist în Paris. Atacatorul a strigat "Allah akbar" şi a atacat trecători în centrul...
Victor Ciutacu l-a făcut praf pe Tolontan. „Nu am de ce să îl regret. Este....”
Revoluția CUANTICĂ este AICI! Anunțul făcut ASTĂZI de cel mai puternic OM din lume
A FOST ASASINAT lângă Moscova! Informația a fost confirmată OFICIAL
Capitala, sub teroarea interlopilor. Cum sunt împărțite teritoriile
Tradiții și superstiții de Moș Nicolae. La ce trebuie să fie atenți românii în data...
BANCUL ZILEI. Bulă: Iubito, uită-te ce vreme frumoasă este afară și tu stai în bucătărie...