Prima pagină » Știri politice » Claudiu Târziu: Totul e o diversiune ca să spună că AUR a adus oameni care să ocupe Parlamentul

Claudiu Târziu: Totul e o diversiune ca să spună că AUR a adus oameni care să ocupe Parlamentul

Claudiu Târziu: Totul e o diversiune ca să spună că AUR a adus oameni care să ocupe Parlamentul
Claudiu Târziu, copreşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor

Co-preşedintele AUR, Claudiu Târziu, susține că totul este „o diversiune”, iar scopul acesteia este de a da vina pe partidul pe care îl conduce.

El le-a cerut manifestanților să plece din curtea Palatului Parlamentului.

le-a cerut protestatarilor să plece din curtea Parlamentului şi să meargă după porţi, după ce manifestanţii au forţat intrarea în clădire.

„Cei care aţi venit la chemarea AUR faceţi un pas în spate. Cei care nu, vă asumaţi consecinţele”, le-a spus Claudiu Târziu celor aflați în curtea Palatului Parlamentului, citat de Adevărul.

„E o diversiune ca să spună că AUR a adus oameni care să ocupe Parlamentul. Nu i-a adus Simion la uşa Parlamentului. Le-a zis să protesteze în stradă”, a adăugat sursa citată.

Proteste violente la Parlamentul României

Circa 2.000 de oameni au protestat violent, marți, în fața Palatului Parlamentului. Ei sunt nemulțimiți de restricțiile impuse de autorități în contextul pandemiei.

Manifestarea a fost, la început, pașnică, dar apoi a degenerat, iar circa 100 de protestatari au pătruns în curtea Parlamentului. SPP a blocat, apoi, atât intrarea cât și ieșirea din curtea instituției.

Mai multe mașini ale parlamentarilor au fost vandalizate și, conform unor surse, între acestea s-ar afla chiar autoturismele ambasadorilor Japoniei și SUA în România, care erau parcate în curtea Senatului.

Ministerul de Interne a trimis, marți, la prânz, un comunicat de presă în care explică modul în care a fost posibil ca protestatarii să rupă cordonul jandarmilor de la Palatul Parlamentului.

„Protestatarii au forțat porțile de acces, context în care una dintre porți a cedat (s-a rupt încuietoarea)”, conform instituției.

Oficialii MAI menționează că adunarea publică nu a fost autorizată.

Jandarmeria caută manifestanții pentru a-i sancționa.

Jandarmeria Capitalei a anunțat că este în căutarea manifestanților de la Parlament pentru a-i sancționa.

„În legătură cu adunarea publică din zonă Parcului Izvor, Direcția Generală de Jandarmi a Municipiului București va face demersuri pentru identificarea și sancționarea organizatorilor și participanților care au încălcat cadrul legal în vigoare”, a transmis, într-un comunicat, Jandarmeria București.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare