Prima pagină » Știri politice » Europarlamentarii evaluează situația din Ungaria / O nouă audiere va avea loc în iunie pentru a decide dacă vor debloca fondurile pentru Viktor Orban

Europarlamentarii evaluează situația din Ungaria / O nouă audiere va avea loc în iunie pentru a decide dacă vor debloca fondurile pentru Viktor Orban

Europarlamentarii evaluează situația din Ungaria / O nouă audiere va avea loc în iunie pentru a decide dacă vor debloca fondurile pentru Viktor Orban
Ursula von der Leyen

Miercuri dimineață, deputații europeni au discutat despre Consiliul European din decembrie, despre viitorul summit special din 1 februarie, și au evaluat situația din Ungaria. Potrivit oficialilor europeni, Ungaria va fi audiată din nou în iunie, atunci când se va decide deblocarea sau menținerea blocării fondurilor europene destinate guvernului de la Budapesta.

În numele Președinției belgiene a Consiliului UE, ministrul Afacerilor Externe Hadja Lahbib a spus că speră că cele 27 de state membre vor ajunge la un acord la 1 februarie pentru reforma bugetului pe termen lung al UE, care să servească drept bază pentru negocieri cu Parlamentul.

În ceea ce privește Ungaria, acesta a spus că președinția va continua să lucreze la procedura în curs de desfășurare a articolului 7 alineatul (1) și a anunțat că o nouă audiere cu Ungaria va avea loc în iunie. Ea a subliniat că evaluarea implementării reformelor de către autoritățile maghiare – pentru a permite deblocarea fondurilor UE – este o sarcină a Comisiei.

Sperăm că dialogul dintre Ungaria și Comisie va da roade, a spus oficialul belgian.

von der Leyen a lăudat progresele Ucrainei

Președintele Comisiei, Ursula von der Leyen, a subliniat rolul crucial al UE în navigarea lumii „într-o eră a confruntării și conflictelor, a fragmentării și a fricii”. 

Ea a subliniat deciziile semnificative luate de UE, cum ar fi noul pact privind migrația și azilul și deschiderea discuțiilor de aderare cu Ucraina, lăudând-o pe aceasta din urmă pentru reformele democratice rapide și cuprinzătoare. Ea a subliniat angajamentul UE față de o politică ambițioasă de extindere, planificarea unei UE cu peste 30 de state membre. 

Șefa Comisiei a subliniat, de asemenea, necesitatea revizuirii bugetului UE pentru a asigura un sprijin substanțial și durabil pentru Ucraina. Abordând situația din Ungaria, președintele von der Leyen a apărat recenta decizie a Comisiei de a elibera o parte din fondurile UE reținute.

Această decizie a venit în urma asumării de către Ungaria a reformelor judiciare ca răspuns la mai multe recomandări ale UE”, a explicat von der Leyen, adăugând că aproximativ 20 de miliarde de euro rămân înghețate.

„Nu cedați șantajului Ungariei”

Mai mulți deputați europeni au lăudat deciziile istorice ale Consiliului European cu privire la extinderea UE, cum ar fi deschiderea negocierilor de aderare cu Ucraina, dar au fost dezamăgiți de eșecul de a conveni asupra revizuirii bugetului pe termen lung a UE și a sprijinului suplimentar pentru Ucraina.

 Consiliul European trebuie, au spus ei, să ofere și să fie gata să ia în considerare toate opțiunile posibile, sugerând posibilitatea unei cooperări consolidate sau avansând în procedura articolului 7 pentru a priva Ungaria de drepturile sale de vot.

Mulți europarlamentari i-au îndemnat pe liderii UE să nu cedeze șantajului Ungariei, să ofere informații suplimentare despre deblocarea de către Comisie a elementelor de finanțare UE care au fost înghețate din cauza mecanismului statului de drept și să răspundă solicitărilor Parlamentului conform articolului 7. Deputații europeni au subliniat, de asemenea, nevoia de a menține o comunicare deschisă cu Ungaria și de a asculta preocupările acesteia.

Unii vorbitori au dorit, de asemenea, o renaștere a ideii unei Uniuni Europene de Apărare pentru a fi gata să se opună lui Putin. Alții au semnalat necesitatea de a evita măsurile de austeritate și de a oferi mai multe fonduri UE pentru cauze sociale și de mediu.

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV | Belgia sau Ungaria: Cine va deschide total „poarta” Schengen pentru România? Europarlamentar: „Miza economică este aderarea terestră”

Petiție în Parlamentul European pentru blocarea accederii lui Viktor Orbán în funcția de președinte al Consiliului European – DOCUMENT

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ȘOC! Băsescu, atac la Miruță după incidentele cu drone: Ministrul Apărării să nu se mai bage
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
FOTO. Florin Prunea și iubita lui, în costum de baie, la piscină! Imaginile verii
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
ULTIMA ORĂ! CCR a motivat decizia privind „amendamentul Fritz"
Click
Doi americani au petrecut 72 de ore în București! Ce i-a impresionat cel mai mult în Capitală: „Aici mă simt cel mai bine”
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Una dintre marile regiuni ale Europei, în pericol din cauza secetei extreme