Prima pagină » Știri politice » Florian Bodog, fost ministru al Sănătății, audiat la Comisia juridică a Senatului în cazul cererii DNA de începere a urmăririi penale

Florian Bodog, fost ministru al Sănătății, audiat la Comisia juridică a Senatului în cazul cererii DNA de începere a urmăririi penale

Florian Bodog, fost ministru al Sănătății, audiat la Comisia juridică a Senatului în cazul cererii DNA de începere a urmăririi penale

Senatorul social-democrat Florian Bodog, fost ministru al Sănătății, va fi audiat, luni, de la ora 12.00, în Comisia juridică, în cadrul procedurii derulate ca urmare a solicitării DNA adresate Camerei superioare a Parlamentului pentru încuviințarea urmăririi penale a acestuia.

Senatorii juriști și Florian Bodog au studiat, săptămâna trecută, în sala Comisiei juridice, dosarul trimis de DNA.

Comisia juridică va da raportul în cazul lui Bodog pe 20 aprilie.

„Biroul permanent va aproba raportul Comisiei juridice şi va stabili, în cinci zile, exercitarea votului de către plenul Senatului asupra propunerii pe care o vom înainta în baza raportului”, afirma, săptămâna trecută, senatorul PNL Iulia Scântei, preşedintele Comisiei juridice, citată de Agerpres.

Ce acuzații i se aduc lui Bodog

Procurorii DNA solicită Senatului încuviințarea urmăririi penale a lui Florian Bodog, pe care îl acuză că atunci când a fost ministru al Sănătății ar fi acționat pentru ca o persoană angajată în funcția de consilier personal să primească salariul pe o perioadă de 12 luni fără să vină la serviciu și fără a presta activitățile din contract.

În 2019, senatorii au respins o solicitare similară cu privire la Florian Bodog, ulterior procurorii obținând date privind comiterea de către acesta a altor patru infracțiuni de fals în înscrisuri și abuz în serviciu.

EXCLUSIV. Marcel Ciolacu, despre începerea urmăririi penale a lui Florian Bodog: „Vom vota pentru ca dosarul să meargă mai departe”

Direcția Națională Anticorupție a solicitat joi, pentru a doua oară în ultimele luni, avizul Senatului pentru a începe urmărirea penală a senatorului PSD Florian Bodog, fost ministru al Sănătății. Contactat telefonic de GÂNDUL.RO, Marcel Ciolacu, liderul PSD, spune că în opinia sa, social-democrații vor vota pentru ca dosarul să meargă mai departe.

„Astăzi mă văd cu colegul meu Florian Bodog. Va trebui să își vadă și el elementele noi, să fie analizate de comisia juridică. Presupun că grupul PSD va vota în consecință, ca justiția să își facă treaba. Astăzi o să discut cu colegii mei și cu Florin. Mai târziu o să vă dau un răspuns avizat. Din punctul meu de vedere vom vota pentru ca dosarul să meargă mai departe”, a spus Marcel Ciolacu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?