Prima pagină » Știri politice » Gabriela Firea, după desemnarea lui Cioloș: „Mi se pare neverosimil ceea ce se întâmplă. Nu putem să asistăm la această rocadă a pierzătorilor”

Gabriela Firea, după desemnarea lui Cioloș: „Mi se pare neverosimil ceea ce se întâmplă. Nu putem să asistăm la această rocadă a pierzătorilor”

Gabriela Firea, după desemnarea lui Cioloș: „Mi se pare neverosimil ceea ce se întâmplă. Nu putem să asistăm la această rocadă a pierzătorilor”

Gabriela Firea, senator PSD, a comentat decizia președintelui Klaus Iohannis de a-l desemna pentru funcția de candidat la funcția de prim-ministru pe Dacian Cioloș.

„Nu este de natură să rezolve criza. Avem declarația de acum o oră a lui Florin Cîţu care a spus că nu va susține un guvern condus de domnul Cioloș pentru simplul motiv, dar important că, dumnealui trebuie să îşi găsească o majoritate în Parlament alături de cei care au dus la căderea guvernului Cîţu, prin moțiune de cenzură. Ceea ce mi se pare, şi din partea domniei sale, o atitudine incorectă faţă de români.

În democrație, este permisă pe perioada unei sesiuni parlamentare a unei moțiuni de sancționare a neîndeplinirilor guvernamentale. Deci, nu înțeleg supărarea pe democrație a domnului Cîţu”, a spus Gabriela Firea.

„Noi nu putem să asistăm la această rocadă, practic, a pierzătorilor”

Mi se pare neverosimil ceea ce se întâmplă în acest moment. Domnul preşedinte crede, sau ne lasă să înțelegem că domnia sa crede, că se poate coagula o majoritate parlamentară în jurul noului preşedinte al USR, în persoana domnului Dacian Cioloș.

Cum va merge în Parlament să o obțină o majoritate robustă, de care are acum guvernul nevoie, câtă vreme au fost săgeți mai mult decât otrăvite între coaliţia de la putere şi câtă vreme reprezentații USR PLUS au transformat întregul lor mesaj politic într-o anatemă la PSD pe care l-au găsit vinovat de toate relele de pe planetă. În ceea ce ne privește, noi nu putem să asistăm la această rocadă, practic, a pierzătorilor”, a mai spus Gabriela Firea, potrivit Antena 3. 

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul privind desemnarea lui Dacian Cioloş în calitate de candidat la funcţia de prim-ministru, pentru a cere votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi listei noului Guvern.

Klaus Iohannis a anunţat, după consultările cu liderii partidelor parlamentare, că l-a desemnat pe Dacian Cioloş să formeze un nou guvern.

„Formaţiunile politice au venit cu diferite abordări, cu diferite propuneri, aşa cum reprezentanţii acestor formaţiuni le-au prezentat şi opiniei publice. Din toate aceste propuneri, eu am reţinut una, pe care o voi şi pune în practică, şi anume am decis să desemnez pentru poziţia de candidat la funcţia de Prim-ministru pe domnul Dacian Cioloş”, a spus Klaus Iohannis după consultările de la Palatul Cotroceni cu liderii partidelor parlamentare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia