Prima pagină » Știri politice » Imagini din dronă de pe șantierul drumului de legătură A3 – DN1 Tureni (DEx4). Cristian Pistol (CNAIR): „Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 80%”

Imagini din dronă de pe șantierul drumului de legătură A3 – DN1 Tureni (DEx4). Cristian Pistol (CNAIR): „Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 80%”

Șantierul drumului de legătură A3 – DN1, la Tureni, denumit DEX4, este în plină efervescență, iar evoluția lucrărilor este impresionantă. Potrivit unui anunț pe rețelele de socializare al lui Cristian Pistol, directorul CNAIR, „asocierea de constructori români și spanioli condusă de Dimex 2000 SRL se află într-un stadiu avansat al lucrărilor, cu un progres fizic de aproximativ 80%”.

În prezent, „pe șantier sunt mobilizați 220 de muncitori și 130 de utilaje” care lucrează neîntrerupt la diverse tipuri de lucrări esențiale pentru finalizarea drumului de legătură, transmite șeful CNAIR.

Printre aceste lucrări se numără:

–  săpături;
– terasamente;
– consolidare a versanților;
– pasaje și viaducte;
– cofrare și armare;
– protejarea albiei râului Negoteasa cu saltele de gambioane.

Una dintre cele mai spectaculoase etape ale proiectului este realizarea celor 7 poduri și viaducte.

„La km 4 este construit un viaduct peste Valea Racilor, care are 6 deschideri și o lungime totală de 258 m”, spune Cristian Pistol.

Valoarea contractului de execuție al lucrărilor este de 562,61 milioane lei (fără TVA), iar termenul de finalizare este stabilit pentru luna iunie 2025.

Foto: Mediafax


CITEȘTE ȘI:

Cristian Pistol (CNAIR): „Din iunie-iulie, legătură DIRECTĂ Craiova-Constanța (circa 460 km) pe drum de mare viteză”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi