Prima pagină » Știri politice » MESAJE DE ANUL NOU. Ce-i transmite Iliescu lui Ponta: „Suspendarea lui Băsescu în 2013 ar fi o complicație inutilă pentru guvern”

MESAJE DE ANUL NOU. Ce-i transmite Iliescu lui Ponta: „Suspendarea lui Băsescu în 2013 ar fi o complicație inutilă pentru guvern”

MESAJE DE ANUL NOU. Ce-i transmite Iliescu lui Ponta:
Este știrea zilei

Într-un MESAJ de ANUL NOU, președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, se declară optimist în ceea ce privește evoluția politicii românești în 2013 și spune că o eventuală suspendare a președintelui ar fi o complicație inutilă pentru guvern. Citește și MESAJUL DE ANUL NOU al lui Traian Băsescu.

„Nu cred că vom avea o nouă suspendare a președintelui în 2013. Nu există premise politice în acest sens, iar guvernul Ponta n-ar avea nici un interes să se complice cu așa ceva. Traian Băsescu nu cred că va provoca un atare demers” a declarat pentru gândul, Ion Iliescu.

Totodată, fostul președinte al PSD s-a declarat optimist în ceea ce privește evoluția noului guvern în 2013. „Aș spune că sunt premise pentru o guvernare bună, echilibrată după aceste alegeri. O majoritate parlamentară solidă. Cum anume se vor valorifica acestea, e treaba guvenului” a afirmat Iliescu.

El spune că, deși conjunctura economică internațională este nefavorabilă – inclusiv Germania trecând printr-o situație dificilă – stabilitatea politică poate fi un factor extrem de important pentru o guvernare coerentă. „Cu siguranță, această situație ne va afecta, economia României fiind interconectată la Europa, principala noastră piață de desfacere. Suntem dependenți de economia și de capitalul european. Însă, în tot acest tablou, stabilitatea politică este un factor favorabil, liniștitor pentru o guvernare mai coerentă. Personal, nu întrevăd posibilitatea apariției, la noi, a unei noi crize politice” a mai declarat liescu pentru gândul.

Cinci MESAJE DE ANUL NOU. Ce urări și predicții fanteziste au făcut președinții României de Revelion, „dintre steaguri” sau „de pe trotuar”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avertismentul lui Bolojan pentru România: „Crește riscul recăderii în populism și risipă”
Digi24
„Toată lumea este speriată”. Elita rusă se teme că FSB „scapă de sub control”, după ce Putin a extins puterea serviciului
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu a primit o nouă LOVITURĂ de la părinții lui Felix Baumgartner: 'Am fost ȘTEARSĂ complet din
Prosport.ro
Cum a apărut Alicia, fiica marelui fotbalist, într-o pereche de bikini. Internetul a explodat: „Zeiță superbă!”
Adevarul
Tensiune maximă înainte de verdictul Moody’s. Daniel Dăianu explică de ce decizia este crucială pentru economia României
Mediafax
Miliardarii turci de la Ford Otosan investesc 100 de milioane de euro în România. Banca Transilvania le acordă o finanțare uriașă
Click
Monica Dascălu, de nerecunoscut la 48 de ani. Cum arată după ce a slăbit 10 kilograme. „Nu mă simt bine în această perioadă”
Digi24
Stânca vandalizată pe Transfăgărășan. Ce le răspunde un inspector de Poliție celor care întreabă: „Dar ce a făcut?”
Cancan.ro
Episodul extrem din dosarul lui Cătălin Avramescu, cercetat de DIICOT: 'A plecat în pădure cu o
Ce se întâmplă doctore
Vedeta celebră, diagnosticată cu cancer pentru a doua oară, dar a ales să păstreze totul secret. Boala a fost descoperită la un control de rutină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Care e presiunea corectă în anvelope pe caniculă. Cauciucurile de iarnă pot să facă explozie la peste 40°C?
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Dunărea și România, în presa americană. Ce spun jurnaliștii despre criza apei?