Prima pagină » Știri politice » Ministrul Finanțelor: „Obiectivul nu este să menținem ratingul la o clasă deasupra junk, ci să creștem”

Ministrul Finanțelor: „Obiectivul nu este să menținem ratingul la o clasă deasupra junk, ci să creștem”

Ministrul Finanțelor: „Obiectivul nu este să menținem ratingul la o clasă deasupra junk, ci să creștem”

Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, a declarat joi, la o conferință organizată la Bursa de Valori, că România merge într-o direcție bună, însă este nevoie de „o consistență lungă în timp”. Mai mult, ministrul a precizt că obiectivul principal este creșterea ratingului.

Am securizat situaţia României în privinţa primei analize. Când spun acest lucru, înseamnă că pericolul nu a trecut. Cel imediat a trecut. Nu există o garanţie. Mergem în direcţia bună, dar fără o consistenţă suficient de lungă în timp, nu putem schimba trendul.

(…) Obiectivul nu este să menţinem ratingul la o clasă deasupra junk. Nu este supravieţuirea, ci obiectivul este să creştem. Cu cât creşte ratingul, cu atât scad costurile de finanţare. Ca atare, obiectivul este să creştem ratingul. Nu e un obiectiv pe care îl putem seta pentru această etapă. Am eliminat pericolul imediat, dar trebuie să continuăm cu măsuri credibile în continuare. Agenţiile de rating fac permanent vizite”, a declarat Alexandru Nazare, conform Ziarul Financiar, citat de Mediafax.

„Ce vreau să vă asigur este că intenţia statului român rămâne”

Ministrul Finanțelor a mai adăugat că fără adoptarea primului pachet de măsuri fiscale nu era posibilă renegocierea Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

În momentul în care se vor încheia discuţiile pe renegociere – atât ca sume, cât şi ca tipuri – vom avea o perspectivă clară asupra a ceea ce va fi listingul final de jaloane şi ţinte. Şi de atunci vom începe analiza şi planul pe ce listări vrem să facem.

Ce vreau să vă asigur este că intenţia statului român rămâne. Este foarte bine să fim activi, dar care anume vor fi companiile şi proporţiile nu le vom putea definitiva decât atunci când se încheie negocierile”, a spus Alexandru Nazare.

„Evoluţiile de pe bursă sunt o confirmare în plus că investitorii au încredere în astfel de măsuri”

Ministrul a precizat și faptul că primul pachet de măsuri fiscale a fost considerat credibil, motiv pentru care au fost emise emisiunii de eurobonduri imediat.

Chiar dacă dobânzile sunt în continuare foarte mari comparativ cu regiunea, cu ţări cu care suntem în competiţie, faptul că am avut o diminuare pe toate maturităţile pe care am ieşit, în comparaţie cu alte emisiuni pe care le-am avut, ne arată că suntem în direcţia bună.

Evoluţiile de pe bursă, comparativ cu decembrie, sunt o confirmare în plus că investitorii au încredere în astfel de măsuri. Dincolo de deficitul bugetar, comercial, cel mai important lucru cu care trebuie să ne luptăm este un deficit de încredere, care a crescut în timp şi nu va putea fi diminuat imediat, ci prin fapte concrete. Şi atunci, încet-încet, vom reuşi să trecem de această perioadă complicată.. Dar primii paşi sunt importanţi”, a mai spus Alexandru Nazare.

FOTO: Mediafax / Andreea Alexandru

RECOMANDĂRILE AUTORULUI:

Comisia Europeană avertizează ROMÂNIA din cauza TVA-ului /Ce riscă Bucureștiul din cauza lipsei aplicării unei directive

PSD va stabili săptămâna viitoare principalele propuneri în pachetul 2 fiscal. Social-democrații nu mai vor ANGAJAREA răspunderii Guvernului

Ministrul Agriculturii, la RĂSCOALA de la Lungulețu. „Nu ne luați cu lugu-lugu. Apa e de la Dumnezeu, nu are de ce să fie taxată”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cele mai căutate joburi în 2025. Ce domeniu i-a atras cel mai mult pe români?