Prima pagină » Știri politice » Simonis către USR: Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dvs. Voi furați miliarde cu vaccinuri și noi câștigăm procesele

Simonis către USR: Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dvs. Voi furați miliarde cu vaccinuri și noi câștigăm procesele

A fost scandal cu pancarte în Camera Deputaților, la dezbateri. Parlamentarii USR au afișat pancarte pe care scria „Ciolacu a manipulat bursa”. 

Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dumneavoastră, le-a răspuns Alfred Simonis.

De la pupitru, deputatul USR Cristian Seidler l-a acuzat pe premier că a avut „curaj să manipuleze bursa, în favoarea unor băieți deștepti”.

Replica a venit din partea președintelui interimar al Camerei care i-a întrebat pe deputații USR de ce nu sunt bucuroși că statul român a câștigat procesul, în cazul Roșia Montană.

Simonis i-a acuzat că și-au dorit ca România să piardă procesul, să rămână fără bani, pentru ca ei să câștige alegerile.

România a câștigat procesul cu compania canadiană cu care se judeca. Mi-e complicat să înțeleg de ce D-zeu sunteți atât de nervoși pentru faptul că România a câștigat procesul de aproape 7 miliarde de euro cu o companie canadiană. De ce nu vă bucurați? De ce nu sunteți bucuroși? Poate că ați fi vrut să nu mai existe bani de pensii, să nu mai existe bani de salarii. Ați sperat că, pierzând acest proces, România rămâne fără bani și eventual, dvs. puteți câștiga niște alegeri pe care, altfel, nu le puteți câștiga.

Șeful deputaților l-a dat exemplul celor 400 de milioane de euro acordate de Cabinetul Orban fraților Micula și ajurotul de stat pentru compania Blue Air.

Primul este suma de 400 de milioane de euro pe care guvernul Orban a dat-o fraților Micula în prima zi de mandat, iar România după aceea a câștigat procesul și trebuie să recupereze banii și ajutorul de stat pentru Blue Air de 150 de milioane de euro pe care l-ați dat. Și din nou trebuie să recuperăm. Și da, stimați colegi, cu pancartele voastre, voi manipulați bursa, voi furați miliarde cu vaccinuri, voi dați ajutoare de stat și noi recuperăm banii și câștigăm procesele. Așa e.

Simonis a avut un comentariu direct și la adresa șefului USR Cătălin Drulă, despre care a spus că știe să manipuleze bursa.

Dacă vorbiți de manipularea bursei, vreau să vă reamintesc că președintele partidului dumneavoastră, Drulă, a cumpărat niște acțiuni cu 8.000 lei și le-a vândut cu 2 milioane de euro, jumătate din acțiunile domniei sale. Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dvs.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO