Prima pagină » Știri politice » USL: În niciun moment nu s-a pus problema să inițiem revocarea vreunui judecător al Curții Constituționale, temerile sunt neîntemeiate

USL: În niciun moment nu s-a pus problema să inițiem revocarea vreunui judecător al Curții Constituționale, temerile sunt neîntemeiate

USL: În niciun moment nu s-a pus problema să inițiem revocarea vreunui judecător al Curții Constituționale, temerile sunt neîntemeiate
USL menționează, într-un comunicat, că "în niciun moment nu s-a pus problema ca USL să inițieze revocarea vreunui judecător al Curții Constituționale" și că temerile în acest sens "sunt neîntemeiate".

USL menționează, într-un comunicat, că „în niciun moment nu s-a pus problema ca USL să inițieze revocarea vreunui judecător al Curții Constituționale” și că temerile în acest sens „sunt neîntemeiate”.

„Uniunea Social Liberală constată existența unor preocupări în spațiul public cu privire la intenția operării unor schimbări la Curtea Constituțională, mai precis cu privire la revocarea din funcție a unor judecători ai Curții. Dorim sa subliniem clar că în niciun moment nu s-a pus problema ca USL sa inițieze revocarea vreunui judecător al Curții Constituționale. Prin urmare, aceste temeri sunt neîntemeiate”, se arată în comunicatul USL.

USL a inițiat, în cursul zilei de marți, revocări la nivelul conducerii celor două Camere ale Parlamentului, în baza unor voturi exprimate în Birourile Permanente, adaugă sursa citată.

„Reamintim că toate aceste demersuri ale USL s-au realizat prin respectarea cadrului legal și îndeosebi prin decizii care implicau voința Parlamentului. Suntem determinați ca, în acord cu prevederile legale, să punem în aplicare mandatul pe care românii ni-l cer, de a restabili ordinea de drept, de a opri abuzurile comise în acești ani și de a consolida statul de drept în România. În acest sens, USL rămâne ferm susținător al principiilor statului de drept, precum și fidel angajamentelor pe care România și le-a luat în fața instituțiilor internaționale”, se mai arată în comunicatul USL.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani