Prima pagină » Actualitate » Ce pensie are marele actor Florin Piersic după 66 de ani pe scena teatrului românesc – VIDEO

Ce pensie are marele actor Florin Piersic după 66 de ani pe scena teatrului românesc – VIDEO

Otilia Serescu

Legendarul Florin Piersic, în vârstă de 86 de ani, a dezvăluit ce pensie încasează de la statul român, după 66 de ani pe scena teatrului românesc.

Florin Piersic și-a dedicat întreaga viață teatrului românesc. Dar nu a făcut asta pentru bani și spune că niciodată nu i-a păsat cât va primi pentru interpretarea unui rol.

„N-am avut (n.r. bani), aici e chestia. Noi eram la film, filmul se dădea după ce se petrecea cel puțin un sfert din filmări, îți dădeau un avans din contract.

Contractul era de 40.000 de lei pentru un rol principal. 40.000 de lei din care 20.000, nu e glumă, ce vă spun pot confirma și colegii care mai sunt de vârsta mea… Jumătate era impozitul pe care-l plăteai statului”, a povestit Florin Piersic, în podcastul lui Mihai Morar, „Fain și simplu”, despre perioada comunistă.

Ce pensie are Florin Piersic

Florin Piersic încasează de la statul român, după 66 de ani în lumea teatrului și a filmului, o pensie de doar 2.000 de lei.

La suma aceasta se adaugă o indemnizație lunară, de merit, de la Uniunea Teatrală din România în valoare de 2.700 de lei, scrie fanatik.ro.

„Scena” care l-a emoționat profund pe Florin Piersic înainte de aniversarea a 86 de ani

Legendarul Florin Piersic a povestit o scenă care l-a emoționat profund, ce s-a petrecut chiar în pragul aniversării sale de 86 de ani. Actorul a povestit cum un tânăr român l-a abordat în recepția unui hotel din Germania.

Întâmplarea a fost una de impact pentru marele actor, întrucât și-a dat seama cât de apreciat este de publicul său.

Piersic a povestit că un tânăr care nu l-a recunoscut, dar care a venit l-a abordat pe actor spunându-i: „Știți, am auzit că va veni în hotelul nostru Florin Piersic. Oare e adevărat? Tare mi-aș dori să îl întâlnesc, să îi strâng mâna”.

Actorul a fost profund emoționat și i-a întins mâna „Mă recomand. Mă cheamă Florin Piersic”, însă a imortalizat figura tânărului când a aflat defapt cine e.

„În urmă cu patru zile. Scenă – recepția hotelului Leonard din Dusseldorf. Abia am intrat, împreună cu Ciprian, organizatorului turneului cu piesa ‘Străini în noapte’, în Germania. Schimbăm câteva vorbe. ‘Vorbiți românește?’ În față noastră, politicos și gata să ne servească, un tânăr.

Da, răspund. Ne privește, se apropie de mine și îmi spune: „Știți, am auzit că va veni în hotelul nostru Florin Piersic. Oare e adevărat? Tare mi-aș dori să îl întâlnesc, să îi strâng mâna’. N-ați văzut momentul. Îi întind mâna și îi spun: ‘Mă recomand. Mă cheamă Florin Piersic’.  Aș fi dat orice să îl fotografieze cineva, să vă pot arăta figura lui.

Vă dați seama, cu părul așa, aproape alb, ca pentru rolul Hemingway pe care am fost la un pas să îl joc acum vreo doi ani, cu câte un rid – ușor –, în plus, pe ici, pe colo pe figură, că deși mai blând, nici pe mine nu mă iartă timpul, omul săracu’ nu m-a recunoscut, dar mare i-a fost bucuria să ne întâlnim, iar mie tare mi-a fost drag de el și de întâlnirea excepțională cu publicul din Dusseldorf – în teatrul superb pe care îl vedeți în fotografie – și din sala Capitol din Frankfurt.”, a scris Florin Piersic pe Facebook.

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Poți cumpăra una din mașinile din colecția CEO-ului Ford. Cât costă un DeTomaso Pantera din 1972?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Senzori cât un fir de păr ar putea detecta cancerul înainte să apară pe analize