Prima pagină » Actualitate » Desant american la București: al şaselea avion Boeing KC-135 Stratotanker și alte 3 avioane similare. Miruță susține că nu știe ce misiune au

Desant american la București: al şaselea avion Boeing KC-135 Stratotanker și alte 3 avioane similare. Miruță susține că nu știe ce misiune au

Boeing KC-135 Stratotanker - Foto: Profimedia images

Forţele Aeriene Americane au trimis la Bucureşti al şaselea avion Boeing KC-135 Stratotanker, folosit pentru misiuni de realimentare aeriană. Un număr de 3 avioane similare au efectuat a doua serie de misiuni de realimentare. Chestionat în legătură cu acestea, Radu Miruță, actualul ministru al Apărării, păstrează misterul în jurul misiunii acestora, inclusiv dacă au realimentat sau nu în România. 

Forţele Aeriene Americane au trimis la Bucureşti al şaselea avion Boeing KC-135 Stratotanker, folosit pentru misiuni de realimentare aeriană, anunţă Boarding Pass, site speacializat în stiri din domeniul aviaţiei. De asemenea, 3 avioane Boeing KC-135 Stratotanker au efectuat a doua serie de misiuni de realimentare, în estul Mării Mediterane.

Primele misiuni de realimentare aeriană au fost efectuate joi seară

Avionul a zburat spre capitala României de la o bază aeriană din apropierea oraşului Meridian (Mississippi, SUA), aterizând la Bucureşti în dimineaţa zilei de duminică, 22 martie.

Baza Mihail Kogălniceanu (Foto GÂNDUL)

În egală măsură, 3 avioane Boeing KC-135 Stratotanker ale Forţelor Aeriene Americane au efectuat în noaptea de sâmbătă spre duminică misiuni de realimentare aeriană în estul Mării Mediterane. La fel ca misiunile de vineri, şi acestea au avut o durată de circa 6 ore, mai precizează Boarding Pass, citat de News.ro.
Primele misiuni de realimentare aeriană au fost efectuate, joi seară, de avioanele Boeing KC-135 Stratotanker ale Forţelor Aeriene Americane staţionate la Baza 90 Aeriană din Capitală, potrivit Boarding Pass.

”Dacă au alimentat sau nu, nu este o chestiune care ni se raportează nouă”

În altă ordine de idei, Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a confirmat că 3 aeronave au evectuat un zbor în afara spaţiului aerian românesc, însă păstrează misterul, subliniind că nu ştie care a fost misiunea lor.
”Dacă au alimentat sau nu, nu este o chestiune care ni se raportează nouă”, a transmis ministrul Apărării, Radu Miruţă, care a confirmat zborul, deși afirmă că nu cunoaşte scopul acestuia.

”Deocamdată, în baza hotărârii Parlamentului de săptămâna trecută, noi punem la dispoziţie Baza 90 pentru aceste aeronave. Pot să confirm că au plecat 3 aeronave aseară, că au efectuat un zbor, dar dacă au alimentat sau nu, nu este o chestiune care ni se raportează nouă (…) Ştiu că 3 aeronave au plecat, au zburat în afara spaţiului aerian românesc. Dacă au alimentat sau nu au alimentat, nu ştiu să vă spun”, a declarat Miruţă (foto).

Ministrul a mai explicat că s-a votat în Parlament dislocarea a ”până la 15” astfel de aeronave.

Boarding Pass relata, pe 16 martie, că 4 avioane Boeing KC-135 Stratotanker ale Forţelor Aeriene Americane (US Air Force) au ajuns la Bucureşti.

”Avioanele, folosite pentru misiuni de realimentare aeriană, au zburat fără escală aproape 10 ore pe ruta Birmingham (Alabama, SUA) – Bucureşti”, preciza site-ul. Apoi, pe 17 martie, acesta relata că al cincilea Boeing KC-135 Stratotanker al Forţelor Aeriene Americane a ajuns la Bucureşti.

AUTORUL RECOMANDĂ

Avioanele SUA din România au efectuat a doua misiune de realimentare, în drum spre Orientul Mijlociu

Teodor Meleșcanu, fost ministru de Externe și fost șef SIE, avertizează: “Decizia președintelui N. Dan a fost pripită și lipsită de discernământ, punând în pericol viețile românilor”. Meleșcanu prevede un dezastru în cazul unui atac: Baza Kogălniceanu e la 60 km de Cernavodă

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ungaria, măsuri extreme pe Dunăre pentru Paks: 150.000 de metri cubi de piatră și barje pregătite de scufundare
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
Fenomen SPECTACULOS astăzi! Eclipsa de Soare poate fi observată din România. Care sunt cele mai bune locuri
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu