Prima pagină » Știri politice » Simonis către USR: Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dvs. Voi furați miliarde cu vaccinuri și noi câștigăm procesele

Simonis către USR: Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dvs. Voi furați miliarde cu vaccinuri și noi câștigăm procesele

A fost scandal cu pancarte în Camera Deputaților, la dezbateri. Parlamentarii USR au afișat pancarte pe care scria „Ciolacu a manipulat bursa”. 

Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dumneavoastră, le-a răspuns Alfred Simonis.

De la pupitru, deputatul USR Cristian Seidler l-a acuzat pe premier că a avut „curaj să manipuleze bursa, în favoarea unor băieți deștepti”.

Replica a venit din partea președintelui interimar al Camerei care i-a întrebat pe deputații USR de ce nu sunt bucuroși că statul român a câștigat procesul, în cazul Roșia Montană.

Simonis i-a acuzat că și-au dorit ca România să piardă procesul, să rămână fără bani, pentru ca ei să câștige alegerile.

România a câștigat procesul cu compania canadiană cu care se judeca. Mi-e complicat să înțeleg de ce D-zeu sunteți atât de nervoși pentru faptul că România a câștigat procesul de aproape 7 miliarde de euro cu o companie canadiană. De ce nu vă bucurați? De ce nu sunteți bucuroși? Poate că ați fi vrut să nu mai existe bani de pensii, să nu mai existe bani de salarii. Ați sperat că, pierzând acest proces, România rămâne fără bani și eventual, dvs. puteți câștiga niște alegeri pe care, altfel, nu le puteți câștiga.

Șeful deputaților l-a dat exemplul celor 400 de milioane de euro acordate de Cabinetul Orban fraților Micula și ajurotul de stat pentru compania Blue Air.

Primul este suma de 400 de milioane de euro pe care guvernul Orban a dat-o fraților Micula în prima zi de mandat, iar România după aceea a câștigat procesul și trebuie să recupereze banii și ajutorul de stat pentru Blue Air de 150 de milioane de euro pe care l-ați dat. Și din nou trebuie să recuperăm. Și da, stimați colegi, cu pancartele voastre, voi manipulați bursa, voi furați miliarde cu vaccinuri, voi dați ajutoare de stat și noi recuperăm banii și câștigăm procesele. Așa e.

Simonis a avut un comentariu direct și la adresa șefului USR Cătălin Drulă, despre care a spus că știe să manipuleze bursa.

Dacă vorbiți de manipularea bursei, vreau să vă reamintesc că președintele partidului dumneavoastră, Drulă, a cumpărat niște acțiuni cu 8.000 lei și le-a vândut cu 2 milioane de euro, jumătate din acțiunile domniei sale. Dacă cineva știe să manipuleze bursa, aceia sunteți dvs.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Noi date privind tripla crimă din Târgu Jiu. Femeia găsită moartă fusese cu doar o zi înainte la poliție. Ce a reclamat victima
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
VIDEO. Încăierare masivă între două familii de români, la Dortmund
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Cu greu o mai recunoști acum pe această artistă. E celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Activitățile care te ajută să îmbătrânești sănătos fără efort fizic