Prima pagină » Știri » A murit Naarghita, cântăreața care a adus muzica și cultura indiană în România

A murit Naarghita, cântăreața care a adus muzica și cultura indiană în România

ULTIMA ORĂ

Cântăreața și dansatoarea româncă Naarghita, cunoscută pentru piesele sale în limba indiană, a murit la vârsta de 74 de ani.

––––––––––––––––

–––––––––––––––-

Naarghita a fost găsită moartă marți seara, în apartamentul său din București, conform presei mondene. Trupul cântăreței va fi depus miercuri la cimitirul Bellu.

Naarghita, pe numele său real Maria Amarghioalei, s-a născut pe 14 ianuarie 1939 în județul Vrancea. Iubitoare a muzicii și a coregrafiilor din filmele indiene, Naarghita s-a specializat pe acest repertoriu și a devenit cunoscută atât în România, cât și în lume.

Naarghita, surpanumită „Cenușăreasa din Vrancea”, a studiat la Palatul Pionerilor din București (actualul Palat al Copiilor), apoi a intrat în baletul teatrului de revistă „Constantin Tănase”, luând în paralel și lecții de canto.

După ce a urmărit pelicula indiană „Vagabondul”, în regia lui Raj Kapoor, Naarghita a început să manifeste interes față de cultura indiană. Românca a învățat toate cântecele de pe coloana sonoră a filmului, pe care l-a urmărit de 50 de ori, iar apoi s-a înregistrat pe un magnetofon cântând respectivele melodii, rostind cuvintele indiene după cum se aud.

Ulterior, Amarghioalei învață limba hindi prin corespondență și începe să strângă melodii, filme și veșminte tradiționale indiene. Tot în această perioadă, cântăreața și-a ales și pseudonimul care a făcut-o celebră, Naarghita (care se scrie și Narghita). Naarghita este un joc de cuvinte, însemnând în indiană atât „cântul spiritului etern”, cât și „cântecul tulpinii de lotus”. Întrebată la un moment dat de unde vine pseudonimul său, Naarghita a răspuns cu umor: „Există Harghita, există Marghita (n.r. oraș în Bihor), m-am găndit să existe și Narghita”.

În 1967, Naarghita s-a întâlnit cu prim-ministrul indian Indira Gandhi, venită într-o vizită la București, care a invitat-o pe româncă să cânte și să danseze în India. Ajunsă la New Delhi, Naarghita face cunoștință cu idolul său, Raj Kapoor.

De-a lungul carierei, Naarghita a scos șapte albume, apărând pe multe alte compilații cu melodii indiene.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua clădire pentru tratarea tuberculozei, din București, aproape de finalizare
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Rusia pare să fi cucerit Pokrovskul, după doi ani de lupte. Ce înseamnă căderea orașului, potrivit analiștilor ISW
Mediafax
Paramount cumpără Warner Bros pentru 31 de dolari pe acțiune: Netflix s-a retras din cursă
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Actor celebru din România, săltat de mascați! Este vizat într-un dosar de trafic de persoane și spălare de bani, într-un club din București
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Instagram va alerta părinții atunci când copiii caută „în mod repetat” anumiți termeni