Prima pagină » Știri » Adomniței: Cel mai important proiect pentru Iași este cel al aeroportului

Adomniței: Cel mai important proiect pentru Iași este cel al aeroportului

Adomniței: Cel mai important proiect pentru Iași este cel al aeroportului
Președintele Consiliului Județean (CJ) Iași, Cristian Adomniței, a declarat, marți, la conferința "Cities of Tomorow", că cel mai important proiect pentru județ este cel al aeroportului din orașul reședință, exprimându-și speranța că și Guvernul va contribui la realizarea acestuia.

Președintele Consiliului Județean (CJ) Iași, Cristian Adomniței, a declarat, marți, la conferința „Cities of Tomorow”, că cel mai important proiect pentru județ este cel al aeroportului din orașul reședință, exprimându-și speranța că și Guvernul va contribui la realizarea acestuia.

„Cel mai important proiect pentru noi este proiectul aeroportului ieșean, respectiv construcția unei piste noi. Suntem, după Aeroportul din Cluj, cel de-al doilea aeroport din România care construiește o pistă nouă, în lungime inițială de 2.400 de metri, care ulterior va fi extinsă la 3.000 de metri”, a spus Adomniței, la evenimentul organizat în Capitală de Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană și agenția de presă MEDIAFAX.

Cristian Adomniței a precizat că noua pistă reprezintă doar prima etapă din proiectul aeroportului, urmând ca, în cea de-a doua, să fie amenajate și piste de taxi și o parcare nouă, iar în a treia etapă, noile terminale și hangarul pentru reparații.

El a mai spus că, după ce luni au fost respinse contestațiile depuse în urma licitației pentru construcția noii piste, cel mai probabil vineri va fi semnat contractul cu câștigătorul, compania germană Max Boegl, în asociere cu Vega 93 Galați și UTI Grup.

„Cred că dezvoltarea aeroportului este fundamentul principal al dezvoltării durabile a Iașiului și a regiunii întregi a Moldovei, sunt convins”, a declarat Adomniței.

Acesta a mai precizat că promite că lucrările din etapa a doua a proiectului vor fi finanațate prin fonduri europene, Aeroportul Iași fiind selectat, alături de cele din Oradea și Craiova, drept singurele din țară eligibile pentru accesarea de fonduri din POS Transport, în timp ce construcția noii piste plănuiește să o facă din bani românești. „La ora aceasta, sunt toți banii consiliului județean blocați în această lucrare”, a spus Adomniței.

Președintele CJ Iași a adăugat, în același context, că speră în suportul Guvernului legat de proiectul aeroportului.

„Eu sper că și Guvernul va interveni, pentru că, o spun și aici, atunci când aeroporturile București – Otopeni, Timișoara, Sibiu și Cluj au fost modernizate, ele au fost modernizate cu bani de la buget, deci și de la Iași, acum că este rândul nostru mă aștept la un tratament egal”, a declarat Cristian Adomniței.

În ceea ce privește finanțarea lucrărilor prevăzute pentru cea de-a treia etapă a proiectului, Adomniței a spus că este deschis la o colaborare cu mediul privat.

Adomniței a prezentat, în continuare, proiectul centrului intermodal de transport de marfă, care va fi conectat de primul parc industrial ce va fi dezvoltat la Iași.

„Este un lucru fundamental pentru companiile din Uniunea Europeană care-și propun să vină și să producă și să transporte marfă la limita Uniunii Europene și înăuntrul ei totuși, cu privire spre spațiul CSI”, a spus Adomniței, despre proiectul centrului intermodal, precizând că acesta costă aproximativ 40 de milioane de euro și se dorește finanțarea lui tot prin fonduri europene.

Președintele CJ Iași s-a referit, cu același prilej, la viața culturală din Iași. „Poate, în ultima perioadă, ați văzut Iașiul cu foarte multă efervescență, viață culturală – Gala UNITER, organizată acum câteva zile, vom avea și Gala Operelor naționale din România -, un oraș în care se întâmplă foarte multe lucruri și pe care lumea nu l-a descoperit încă în efervescența sa”, a spus Adomniței.

Cristian Adomniței, a afirmat și joi, la Iași, că Guvernul ar trebui să dea bani pentru modernizarea aeroportului din Iași, așa cum s-a întâmplat la Cluj sau Sibiu, vicepremierul Liviu Dragnea replicând ironic că este de acord, cu condiția să nu fie luați bani de la teleormăneni.

Victor Ponta a declarat, pe 24 ianuarie, întrebat fiind, într-o conferință de presă la Iași, de ce în bugetul pe acest an nu este prevăzut niciun leu pentru modernizarea Aeroportului Iași, că Guvernul nu are baza legală pentru a finanța proiectul, aeroportul ieșean nefiind unul strategic.

„Nu avem încă baza legală. Aeroportul Iași aparține Consiliului Județean (CJ). La Ministerul Transporturilor sunt trecute aeroporturile strategice, iar Iașiul nu se află printre ele, din păcate. Va trebui să modificăm legea ca să-l putem finanța. Nefiind un obiectiv care aparține Guvernului nu putem să-l finanțăm”, a afirmat Victor Ponta.

Premierul a mai spus atunci că președintele CJ Iași, Cristian Adomniței, îi amintește în fiecare zi despre acest proiect, dar că lucrurile nu se pot rezolva peste noapte.

În discursul ținut în aceeași zi la manifestările dedicate Zilei Unirii, la Iași, Cristian Adomniței a spus că proiectul modernizării aeroportului nu a fost inclus în bugetul pe acest an, adăugând că își pune „nădejdea în bunăvoința premierului” pentru alocarea de fonduri pe parcursul acestui an.

În campania electorală dinaintea alegerilor parlamentare, liderul PNL Iași Relu Fenechiu, actual ministru al Transporturilor, afirma, la o acțiune USL, în prezența premierului, că parlamentarii USL de la Iași nu vor vota bugetul pe 2013 dacă nu va exista finanțare pentru aeroport.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci