Prima pagină » Știri » CUTREMUR de 5,8 pe Richter! Seismul s-a simțit PUTERNIC în București

CUTREMUR de 5,8 pe Richter! Seismul s-a simțit PUTERNIC în București

CUTREMUR de 5,8 pe Richter! Seismul s-a simțit PUTERNIC în București
Cutremur de 5,8 în Vrancea. Seismul s-a produs la 3:38 la Gura Teghii, Buzău. Vezi cum a fost resimțit în Capitală

„În ziua de 28/10/2018 la ora 03:38:11(ora Romaniei) s-a produs în Zona seismică Vrancea, judetul Buzău un cutremur cu magnitudinea 5.8 pe scara Richter, la adâncimea de 151km. Intensitatea cutremurului în zona epicentrală a fost de VI grade Mercalli,” anunță Institutul Național de Fizică a Pământului. „Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: Nehoiu(21km), Covasna(35km), Întorsura Buzăului(41km), Târgu Secuiesc(49km), Vălenii de Munte(58km).”

O undă de șoc CA UN VAL

În București, cutremurul s-a resimțit puternic. Mai întâi, a fost o vibrație care anunța ce urmează, apoi a venit unda de șoc ca un val și imediat, totul s-a liniștit. Nu au fost replici mai mici.

„Un mic cutremuraș,” scrie printre primii pe twitter Radu Sebastian Stoic.

„Ne-am cam zguduit puțin,” scrie altcineva. „Toată lumea e în regulă?”

La etajele superioare ale blocurilor, cutremurul s-a simțit puternic.

Dar și la nivelul caselor…

„Se zguduia casa cu mine,” scrie Tatiana.

Nu au fost probleme deosebite în București

Serviciul de Ambulanță București-Ilfov anunță că, în prima jumătate de oră după producerea seismului, au fost înregistrate 15 apeluri la 112 pentru atacuri de panică sau lipotimii.

„În prima jumătate de oră, în jur de 15 solicitări pentru lipotimii sau atac de panică. Cazurile sunt în desfășurare, au plecat echipe de intervenție imediat când s-au primit solicitările. Din fericire, la acel moment, nu erau cazuri în așteptare, astfel că solicitările acestea au primit imediat o resursă,” a declarat pentru Mediafax, Alis Grasu, managerul Serviciului de Ambulanță București-Ilfov.

Unii bucureșteni au fost treziți din somn de cutremur.

Din toate zonele Bucureștiului, oamenii povestesc cum s-a simțit.

Primele unde s-au resimțit în aer liber ca un vânt.

Însă e clar că una dintre cele mai neplăcute senzații au fost pe o saltea la etajul V.

Cristian Kruger a remarcat că unda seismului a ajuns în București în 16 secunde.

Au fost înregistrate atacuri de panică la pisici și câteva obiecte căzute de pe rafturi.

Și e recomandabil să crești papagali.

Oricum, reacțiile bucureștenilor dovedesc reflexe bune.

La Timișoara, cutremurul s-a resimțit până și în cluburile de fițe.

Desigur, unii cred mereu că ei sunt primii.

O noapte plină de evenimente…

Cineva dă semnalul că e timpul să mergem la culcare.

Noapte bună!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?