Prima pagină » Știri » Evaziune fiscală de un milion de euro, descoperită la un comerciant de cereale din Arad

Evaziune fiscală de un milion de euro, descoperită la un comerciant de cereale din Arad

Evaziune fiscală de un milion de euro, descoperită la un comerciant de cereale din Arad
Inspectorii fiscali arădeni au descoperit o evaziune de aproape un milion de euro la un comerciant de cereale, care nu a evidențiat în contabilitate toate tranzacțiile și a refuzat să pună la dispoziția autorităților documentele firmei în cursul anchetei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Inspectorii fiscali arădeni au descoperit o evaziune de aproape un milion de euro la un comerciant de cereale, care nu a evidențiat în contabilitate toate tranzacțiile și a refuzat să pună la dispoziția autorităților documentele firmei în cursul anchetei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, marți, de Direcția Generală a Finanțelor Publice Arad, a fost finalizată o inspecție fiscală la o firmă care comercializează cereale, descoperindu-se că administratorii nu au evidențiat în contabilitate o serie de tranzacții.

„Societatea nu funcționează la sediul social declarat, iar reprezentanții legali ai societății nu au pus la dispoziție documentele necesare efectuării inspecției fiscale”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, pentru că nu s-au putut obține documentele contabile de la firmă, cercetările au continuat pe baza datelor puse la dispoziție de alte instituții de control și cu documente primite de la partenerii de afaceri europeni sau din țară ai firmei arădene.

Autoritățile susțin că firma s-a sustras de la plata către stat a sumei de 960.000 de euro, reprezentând TVA, impozit pe profit și accesorii.

Pe numele administratorului societății a fost depusă o sesizare penală pentru evaziune fiscală și pentru refuzul de a pune la dispoziția inspectorilor documentele de evidență contabilă.

Autoritățile urmează să recupereze prejudiciul prin proceduri care merg până la executarea silită.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?