Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Anchetatorii au aflat de unde provin autorii atacului cu bombă de la Arad. Sunt considerați cei mai periculoși criminali din Europa

EXCLUSIV | Anchetatorii au aflat de unde provin autorii atacului cu bombă de la Arad. Sunt considerați cei mai periculoși criminali din Europa

Andrei Dumitrescu
EXCLUSIV | Anchetatorii au aflat de unde provin autorii atacului cu bombă de la Arad. Sunt considerați cei mai periculoși criminali din Europa

Anchetatorii români au stabilit că atacul cu bombă de la Arad, de acum doi ani, ar fi fost comis de o echipă de asasini de origine sârbă, cu pregătire militară. Totuși, identitatea acestora nu a putut fi stabilită, deocamdată, așa cum nu au fost identificați nici eventualii lor angajatori. 

În 29 mai 2021, omul de afaceri arădean Ioan Crișan a fost asasinat, după ce mașina pe care o conducea a sărit în aer, la câteva secunde după ce s-a urcat la volan.

Autoritățile au declanșat o anchetă foarte amplă, mai ales că, în România, omorurile la comandă sunt foarte rare și cu atât mai rare sunt cele comise cu arme de foc sau bombe artizanale.

Tocmai de aceea, încă de la început s-a luat în calcul faptul că autorii nu sunt cetățeni români și s-a bănuit că ar putea fi sârbi, care ar fi intrat în țara noastră prin punctul de trecere al frontierei de la Stamora Moravița, situat la aproximativ 100 de kilometri distanță de Arad.

La doi ani de producerea incidentului, ancheta bate pasul pe loc. Ioan Crișan nu era un afacerist foarte popular și nu prea avea prieteni. Acesta investise într-o afacere cu somn african, însă principalele lui câștiguri ar fi provenit din traficul cu țigări de contrabandă.

Crișan era contrabandist și cămătar

Tocmai în această direcție și-au îndreptat privirile și polițiștii, care au presupus că moartea omului de afaceri arădean ar putea avea legătură cu o posibilă înșelăciune. Totodată, pentru că Ioan Crișan ar fi fost implicat și în acte de cămătărie, s-a luat în calcul și o răzbunare venită din partea unei persoane pe care arădeanul ar fi dus-o la sapă de lemn.
Surse judiciare au declarat, pentru Gândul, că toate pistele s-au împotmolit, cu toate că, în cei doi ani, s-ar fi putut stabili, totuși, că autorii ar fi de naționalitate sârbă. La aceste concluzii s-ar fi ajuns după testele de laborator făcute asupra resturilor dispozitivului exploziv, după analizarea modului de operare, dar și prin exploatarea altor mijloace de probă. În plus, spun polițiștii, ucigașii sârbi sunt considerați cei mai periculoși infractori care acționează în Europa.

Omul de afaceri Ioan Crișan a murit în 29 mai 2021, după ce o bombă plasată sub scaunul din stânga al mașinii sale a fost detonată de la distanță. Conform anchetatorilor, Crișan era o persoană cu mulți dușmani și se implica aproape în orice fel de afacere, cu condiția să iasă în câștig.

Ucigașii ar fi folosit o așa-numită „bombă țeavă”, pentru care s-ar fi folosit aproximativ un kilogram de pulbere, fapt care, spun anchetatorii, explică de ce, la scurt timp după producerea deflagrației, martorii au spus că în aer se simțea miros de praf de pușcă.


CITEȘTE ȘI:

Peste 400 de persoane au fost audiate în cazul asasinatului cu bombă de la Arad. Ce au descoperit procurorii după un an de anchetă

EXCLUSIV | Dan Diaconescu a vrut să cumpere VIRGINITATEA unei minore. Câți bani îi ceruseră gemenele minore, ca să nu-l dea pe mâna Poliției

EXCLUSIV VIDEO | Victimele masacrului de la Chiajna cer daune de 1,5 milioane de euro de la Costi Litrașu și oamenii săi. Procesul bate pasul pe loc

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu se bea cafea?