Prima pagină » Știri » Indicatoarele rutiere sunt furate zilnic în Vaslui. Ce fac oamenii cu acestea

Indicatoarele rutiere sunt furate zilnic în Vaslui. Ce fac oamenii cu acestea

Indicatoarele rutiere sunt furate zilnic în Vaslui. Ce fac oamenii cu acestea
Zeci de drumuri din județul Vaslui au rămas fără indicatoare rutiere, șoferii fiind astfel foarte expuși pericolelor. În fiecare an, Consiliul Județean Vaslui pierde aproximativ un miliard de lei din cauza indicatoarelor rutiere furate.

Semnele de circulație sunt furate zilnic, anunță autoritățile, care atrag atenția și asupra faptului că astfel de incidente pun în pericol siguranța traficului rutier.

Cele mai multe furturi de indicatoare rutiere sunt înregistrate în mediul rural, acolo unde oamenii își fac garduri sau alte construcții prin gospodărie. Există și cazuri în care localnicii aleg să le vândă la fier vechi în schimbul unei sume de bani.

Vasile Mihalachi, președintele CJ Vaslui, declară că valoarea lunară a pagubelor create instituției în urma furturilor de indicatoare rutiere este de aproximativ 10.000 de lei.

Politistii declară că au în lucru mai multe dosare privind furturile de indicatoare, însă recunosc că hoții unor astfel de materiale sunt greu de prins, atâta timp cât sesizările despre dispariția obiectelor ajung la Poliție cu întârziere, scrie Bună Ziua Vaslui.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai frumos sat din lume, sufocat de turiști. Ce pregătesc autoritățile?