Prima pagină » Știri » MOLDOVA ÎȘI ALEGE DRUMUL: „Nu ne întoarcem în mocirlă”

MOLDOVA ÎȘI ALEGE DRUMUL: „Nu ne întoarcem în mocirlă”

Scrisoarea românilor din Transnistria către moldoveni

Ion Iovcev, directorul Liceului „Lucian Blaga” din Tiraspol, Transnistria, este considerat de mulți români și basarabeni un adevărat erou. De ani de zile, ține piept intimidărilor regimului separatist, care, spune el, continuă să încalce drepturile copiilor care vor să facă școală în limba română. „Noi stăm pază limbii române, suntem ostașii limbe române”, ne spunea Iovcev în luna martie, când vorbeam cu el despre amenințarea alipirii Transnistriei la Rusia, în contextul anexării Crimeei.

Am reluat legătura cu directorul de la „Lucian Blaga”, care vorbește acum despre o altă amenințare, aceea a întoarcerii R. Moldova în „mocirlă”, după alegerile legislative de duminică, în care există riscul ca forțele proeuropene să nu câștige suficiente mandate în Parlament pentru a forma o coaliție care să continue integrarea europeană. Cel puțin teoretic, și cei din Transnistria au voie să voteze. Nu în regiunea separatistă, ci pe malul opus al Nistrului, unde au fost organizate secții de votare pentru ei.

„Noi, cei din Tiraspol, știm mai bine decât alții cum e să trăiești în raiul comunist rusesc. Să știi prin ce greutăți am trecut pe parcursul anilor, prin ce umilințe, amenințări, batjocuri…numai pentru faptul ca elevii noștri să poată învăța în limba maternă, în limba română”, scrie Ion Iovcev în mesajul său impresionant către moldoveni.

Dată fiind importanța acestui vot, Ion Iovcev le transmite o scrisoare tuturor cetățenilor moldoveni cu drept de vot, indiferent unde s-ar afla. Redăm, în continuare, scrisoarea directorului de la Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol:

Sursa foto: trm.md

CITIȚI MAI JOS MESAJUL LUI IOV IOVCEV PENTRU CETĂȚENII REPUBLICII MOLDOVA, CARE SUNT CHEMAȚI DUMINICĂ LA URNE

Dragi prieteni, fraților!

Ziua de 30 noiembrie 2014 e o zi când se hotărăște soarta Basarabiei, soarta noastră, soarta copiilor și nepoților noștri, soarta acelora care locuiesc în Republica Moldova!

În aceasta zi, au loc alegeri parlamentare, în această zi, avem de ales de fapt viitorul nostru: ori prelungim drumul european, ori ne întoarcem acolo în mocirla din care încă n-am ieșit.

Noi, cei din Tiraspol, știm mai bine decât alții cum e să trăiești în raiul comunist rusesc. Să știi prin ce greutăți am trecut pe parcursul anilor, prin ce umilințe, amenințări, batjocuri…numai pentru faptul ca elevii noștri să poată învăța în limba maternă, în limba română. Am fost uniți, am avut demnitate națională…am avut și avem! N-am cedat și nu vom ceda!

În numele viitorului copiilor și nepoților noștri, în numele celor ce-au rămas pe baricade în apărarea limbii române și a istoriei neamului, vă rog ieșiți toți ca unul pe 30 noiembrie și alegeți cursul european al Republicii Moldova, votați partidele de orientare europeană!

 Să ne ajute Dumnezeu!

Directorul Licelui Teorectic Lucian Blaga din Tiraspol

Ion Iovcev”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă la Neptun Deep! OMV Petrom, PRIMA REACȚIE după incidentul cu drona marină din apropierea platformei
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O specie rară a fost descoperită cu ajutorul unui videoclip de pe TikTok