Prima pagină » Știri » OMS nu susține imunitatea colectivă: „A lăsa noul coronavirus să circule liber nu este o opțiune!”

OMS nu susține imunitatea colectivă: „A lăsa noul coronavirus să circule liber nu este o opțiune!”

OMS nu susține imunitatea colectivă: „A lăsa noul coronavirus să circule liber nu este o opțiune!”

Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății spune că a lăsa virusul să circule nu este o opțiune, așa cum au sugerat unele voci, referindu-se, bineînțeles, la mult discutata „imunitate colectivă”.

„Niciodată în istoria sănătăţii publice, imunitatea colectivă nu a fost utilizată ca strategie pentru a reacţiona la o epidemie şi cu atât mai puţin la o pandemie. Este problematic din punct de vedere ştiinţific şi etic”, a declarat directorul OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, într-o conferinţă de presă.

„Nu este o opțiune”

„A lăsa cale liberă unui virus periculos, pe care nu îl înţelegem încă pe deplin, este pur şi simplu contrar eticii. Nu este o opţiune”, a spus oficialul, potrivit Agerpres.

Pandemia de coronavirus a făcut un milion de morți la nivel global. În cele mai multe țari, 10% din populație a fost infectată cu Covid-19, transmite Ghebreyesus.

Pe de altă parte, nu există suficiente informații despre imunitatea de care se bucură cei care au contractat Covid și mulți oameni s-au reinfectat.

„Cele mai multe dintre persoanele infectate dezvoltă o reacție imunitară, dar nu știm dacă aceasta este durabilă”, transmite șeful OMS.

Imunitatea colectivă este un concept folosit în campaniile de vaccinare și Ghebreyesus a precizat că, în cazul variolei, este nevoie ca 95% din populația unei țări să fie vaccinată pentru ca restul de 5% de persoane nevaccinate să fie protejate. În cazul poliomelitei, procentul este de 80%.

OMS, semnal de alarmă după numărul mare de infectări cu coronavirus: „Este îngrijorător. Guvernele să ia decizii ferme”

OMS îi îndeamnă pe liderii Europei să ia măsuri urgente pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus.Directorul pentru situaţii de urgenţă de la Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), Mike Ryan, a îndemnat, vineri, guvernele din Europa să ia măsuri urgente pentru a reduce transmiterea noului coronavirus, inclusiv interzicerea evenimentelor la care se adună multe persoane, astfel încât să nu fie nevoite să aplice iar starea de urgenţă, scrie Reuters.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Oamenii de știință programează bacterii pentru a devora tumorile canceroase