Prima pagină » Știri » Sindicatele penitenciarelor, despre „dimensiunea unui dezastru”. Cât ar costa, de fapt, despăgubirea deținuților nemulțumiți de condițiile din celulă

Sindicatele penitenciarelor, despre „dimensiunea unui dezastru”. Cât ar costa, de fapt, despăgubirea deținuților nemulțumiți de condițiile din celulă

Sindicatele penitenciarelor, despre „dimensiunea unui dezastru
Detalii pe gândul

„Periodic, ne aflăm în neplăcuta situație de a corecta încercările de dezinformare ale ministrului Justiției, care – mai nou – încearcă să ne convingă că, deși a avansat sume de bani pentru despăgubiri, n-a făcut-o. Probabil că a înțeles dimensiunea dezastrului: această inițiativa va costa între 370 și 550 de milioane de euro”, transmit sindicaliștii din Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), într-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției.

Reacția sindicatelor din penitenciare vine după ce ministrul Justiției a scris, pe Facebook, că niciun oficial nu a avansat vreo sumă pentru despăgubiri, ci doar au fost oferite exemple similare din alte state.

„Niciun oficial nu a avansat vreo sumă de bani pentru posibile despagubiri ale fostilor detinuti, in sensul hotararii pilot CEDO, referitoare la conditiile necorespunzatoare din penitenciare. Au fost insa oferite exemple similare din alte state – Ungaria, Italia….! Victimele infractiunilor se constituie parte civila in procesul penal, urmand a fi despagubite de catre inculpati, cei care au produs prejudiciul. Statul confisca ceea ce s-a dobandit prin comiterea infractiunilor”, a scris, vineri, ministrul Justiției, pe Facebook.

Sindicaliștii din ANP au atașat și o înregistrare video cu Tudorel Toader în care acesta declară, într-o conferință de pe 20 octombrie 2017, că „N-o să propunem 1 Euro sau 2 pe zi pentru c-ar însemna în realitate că nu e despăgubire, așa (…) 5 Euro, 8 Euro putem pune și noi, undeva… undeva în zona aceasta (…) noi de la Ministerul Justiției vom propune”.

Tudorel Toader a reacționat vineri după ce, miercuri, Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP) a acuzat că intenția ministrului Justiției de a „despăgubi” infractorii aflați în penitenciare în perioada 2012-2017 va costa bugetul de stat între 370 milioane de euro și 550 milioane de euro”.

„Intenția ministrului Justiției de a «despăgubi» infractorii aflați în penitenciare în perioada 2012-2017 are, pe lângă caracterul inoportun și imoral, o importantă influență bugetară, având în vedere numărul mare de foști deținuți care vor beneficia de cei 5-8 €/zi de detenție în condiții improprii. Concret, la un rulaj total al deținuților estimat pentru perioada 2012 – 2017 de 92.000 de deținuți, aceștia fiind beneficiarii, costurile totale pentru bugetul de stat se vor ridica la o sumă cuprinsă între 370 milioane € (la o despăgubire de 5€/zi/deținut) și 550 milioane € (la o despăgubire de 8€/zi/deținut)”, potrivit unui comunicat de presă al Federației Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP).

În estimarea costului total, sindicaliștii susțin că au introdus o valoare mediană: nu toți deținuții beneficiari fiind în sistemul penitenciar pe întreaga durată de aplicare.

„Astfel, suma maximă care ar putea fi obținută de 1 deținut pentru această perioadă de 5 ani ar urma să fie de 9.125 € (la o despăgubire de 5€/zi/deținut) sau de 14.600 € (la o despăgubire de 8€/zi/deținut). Cheltuielile antamate de către ministrul Tudorel Toader pentru premierea infractorilor ar putea, în schimb, să fie folosite la construcția a 1.500 de școli cu 8 săli de clasă sau a 11 spitale cu 450 de paturi, educația și sănătatea fiind declarate priorități naționale”, potrivit sursei citate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar