Prima pagină » Știri » Tânăra drogată care și-a scos ochii a primit o pereche de proteze oculare: „Am fost atât de încântată. Vreau să par normală pentru cei din jur” (VIDEO + FOTO)

Tânăra drogată care și-a scos ochii a primit o pereche de proteze oculare: „Am fost atât de încântată. Vreau să par normală pentru cei din jur” (VIDEO + FOTO)

O tânără mamă din Carolina de Sud, care și-a scos ochii, sub influența drogurilor, ar putea fi salvată de o proteză oculară inovatoare, care o va face să pară „mai normală pentru restul lumii”.

Kaylee Muthart, din Anderson, Carolina de Sud, avea 20 de ani când și-a scos ochii și i-a zdronit în mâini, în februarie 2018, după ce a tras pe nas și și-a injectat metamfetamină, scrie New York Post.

„Am crezut că trebuie să îmi scot ochii”

Drogurile amplifică temerile și ceea ce crezi”, a declarat femeia pentru People. „Am crezut că trebuie să-mi scot ochii și să salvez lumea”.

După ce a comis actul îngrozitor de mutilare, Muthart a renunțat definitiv la droguri. Miercuri, aceasta a primit o proteză oculară de la Dr. Joseph Gorrin, din cadrul Clinicii Gorin din Greenville.

„Sunt atât de încântată”, a spus tânăra, care s-a înscris la școala pentru orbi. „Vreau să par mai normală pentru cei din jur”.

Alex George, prietenul acesteia, a declarat că „i s-a topit inima” când a văzut că iubita lui primește ochii artificiali.

„Nu a fost niciodată diferită pentru mine, dar știu că și-a dorit acest lucru de mult timp și sunt fericit pentru ea. Am simțit multă, multă fericire și îi mulțumesc lui Dumnezeu”, a spus bărbatul.

„Am scăpat de droguri, lupta a fost crâncenă”

Muthart a sărbătorit evenimentul printr-o cină romantică alături de George la restaurantul Applebees, unde au avut prima întâlnire în trecut.

„Înainte de cină m-a machiat singură, a fost prima oară de când mi-am pierdut vederea. M-am simțit foarte specială”, a declarat Muthart.

Muthart, care va primi în curând un câine însoțitor, a declarat că a învățat să folosească „Braille”, poate găti, spăla haine, face patul și chiar are grijă de animale. Femeia vrea să termine liceul și să meargă la facultate.

„M-am schimbat foarte mult față de acum doi ani”, a spus tânăra. „Am scăpat de droguri, a fost îngrozitoare lupta. Am avut halucinații, dar le-am depășit grație lui Dumnezeu”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani