Prima pagină » Video » George Agafiței (PPC), la Euro Industry Summit, Bruxelles: „Pentru o economie COMPETITIVĂ la nivel european e nevoie de o piață de energie unică”

George Agafiței (PPC), la Euro Industry Summit, Bruxelles: „Pentru o economie COMPETITIVĂ la nivel european e nevoie de o piață de energie unică”

Bogdan PavelCristian Lisandru

Uniunea Europeană a început să realizeze importanța strategică a energiei și, mai ales, a transportului și a distribuției de energie electrică, iar interconectivitatea este esențială pentru a nu mai exista atât de mari decalaje între prețurile energiei din diferite țări ale UE. „Primul pas pentru a avea economie competitivă la nivel european este să avem o piață de energie unică la nivel European”, a afirmat George Agafiței, directorul de Afaceri Instituționale și Reglementări al PPC România, la finalul conferinței Euro Industry Summit powered by GÂNDUL.

Conferința Euro Industry Summit powered by GÂNDUL a avut ca temă „Rolul țărilor central și est europene și al României în creșterea competitivității Uniunii Europene” și a avut loc la sediul de la Bruxelles al Parlamentului European.

„În reașezarea geopolitică pe care o trăim cu toții, cred că Uniunea Europeană a început să realizeze care este importanța strategică a energiei și, mai ales, a transportului și distribuției de energie electrică, cea care până acum a fost un fel de Cenușăreasa în tot ce înseamnă comunicarea legată de acest subiect”, a punctat reprezentantul PPC.

„S-a discutat foarte serios despre ce înseamnă interconectivitate”

Conform lui George Agafiței, interconectivitatea reprezintă un prim pas în dezideratul european de a avea o industrie competitivă.

„S-a discutat foarte serios despre ce înseamnă interconectivitate și cum poate să afecteze lipsa acestei interconectivități prețurile dintr-o parte a Europei în cealaltă. Cred că exemplul cel mai concludent a plecat din regiunea europeană în care ne aflăm noi, România, Bulgaria și Grecia. Mă bucur că problema interconectivității a fost pusă pe tapet și cred că primul pas pentru a avea economie competitivă, la nivel european, este să avem o piață de energie unică la nivel european, astfel încât beneficiile energiei verzi, în care am investit atât de mult în ultimii ani, să se transfere către consumatorii finali și către industrie”, a conchis directorul de Afaceri Instituționale și Reglementări din cadrul PPC România.

Parteneri GÂNDUL la Conferința Euro Industry Summit de la Bruxelles au fost: Grampet Group, Philip Morris Romania, Alro, Profi, Agro Chirnogi, Fabrica de Zahăr Luduș, Avimi, Oscar Downstream, One Properties, Carmistin The Food Company, Maristar, Trace, Erbașu Construcții, Electrica, PPC, Evryo, Romgaz, Nuclearelectrica, Transelectrica, Adrem, Hidroelectrica.


Citește și:

Euro Industry Summit | Dialog deschis și eficient între administrația publică și mediul antreprenorial

GÂNDUL GREEN. Cum contribuie Nestlé la un mediu mai curat și cum se implică în educația copiilor

GÂNDUL GREEN. Cercetător: „Între 100 și 200 de milioane de oameni RISCĂ să-și piardă locurile în care trăiesc astăzi”

Soluții simple și EFICIENTE pentru încurajarea transportului alternativ în Capitală. „Lucruri mici, cu un impact foarte mare”

Cum ar putea susține mediul de BUSINESS institutele de cercetare, pentru a nu mai importa soluții

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Parcul Tudor Arghezi, numit oficial „Parcul Donald Trump". Patinoarul va purta numele lui Doru Tureanu
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
FT: Salariile reale încep să scadă în toate marile țări dezvoltate. Care este perspectiva
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Psihologii explică de ce oamenii simt nevoia să se filmeze și să-și facă poze în continuu