Prima pagină » Video » Weekend de vară în MARTIE! Litoralul românesc, luat cu asalt de turiști

Weekend de vară în MARTIE! Litoralul românesc, luat cu asalt de turiști

Litoralul românesc se pregătește pentru un weekend neobișnuit de cald, cu temperaturi ce vor ajunge până la 31°C. Turiștii sunt așteptați să profite de vremea perfectă pentru plajă, iar hotelurile și restaurantele au pregătit deja oferte speciale. Administratorii plajelor au scos primele șezlonguri, iar hotelurile sunt aproape complet rezervate.

Meteorologii anunță un weekend cu temperaturi comparabile cu cele din lunile de vară. Soarele puternic și aerul cald vor face ca nisipul să fie numai bun pentru relaxare. Deși apa mării rămâne rece, turiștii se vor putea bucura de primele sesiuni de bronz. Temperaturile vor ajunge la valori de până la 25°C pe litoral, iar în aer va fi și mai cald.

Oamenii sunt atrași de această vreme deosebit de plăcută, iar rezervările în hoteluri și pensiuni au explodat. Cei care nu au planificat deja o escapadă la mare ar putea întâmpina dificultăți în găsirea unei cazări disponibile.

Hotelurile și pensiunile sunt aproape complet ocupate

Unitățile de cazare din stațiunile de pe litoral au pregătit oferte pentru această perioadă caldă. Prețurile pentru o cameră dublă încep de la 350 de lei pe noapte, incluzând micul dejun. Pentru apartamente cu două camere, tarifele pornesc de la 600 de lei pe noapte, iar cele cu trei camere ajung la 800 de lei.

Hotelurile destinate exclusiv adulților sunt aproape complet rezervate. Gradul de ocupare a ajuns la 99%, iar prețurile pentru o noapte pornesc de la 400 de lei. Cei care vor să se relaxeze într-un spa au acces inclus în prețul cazării, alături de alte facilități.

Litoralul cu atmosferă de vacanță

Pe lângă plajă și soare, turiștii vor avea parte de o gamă variată de activități. Administratorii plajelor au scos șezlongurile din depozit, iar restaurantele sunt gata să își primească clienții. Ofertele gastronomice includ preparate tradiționale și meniuri speciale pentru sezonul cald.

Cei care nu vor să stea toată ziua la plajă pot opta pentru activități recreative. Pe litoral sunt disponibile opțiuni precum plimbări cu caii, sporturi nautice și evenimente pentru copii. În plus, barurile și terasele promit seri animate, cu muzică și atmosferă de vacanță.

Cei care vor să profite de acest weekend însorit trebuie să se grăbească. De luni, temperaturile vor scădea considerabil, iar ploile își vor face

Sursă: Antena 1

Foto caracter ilustrativ/capturi: Pexels

CITEȘTE ȘI:

Flash-urile agresive în trafic te pot lăsa fără PERMIS! Noua regulă care schimbă tot

Fermele piscicole din România, în criză! Schimbările de TEMPERATURĂ și seceta aduc pierderi uriașe

România va primi un nou sistem PATRIOT, după ce a cedat unul Ucrainei

Vremea se schimbă radical: vin PLOI abundente, vânt puternic și grindină

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?