Prima pagină » Vremea » Vremea azi, 4 mai 2025. Zi cu maximă de 31 de grade în sudul țării. Vremea în București, la munte și la mare

Vremea azi, 4 mai 2025. Zi cu maximă de 31 de grade în sudul țării. Vremea în București, la munte și la mare

Vremea azi, 4 mai 2025. Zi cu maximă de 31 de grade în sudul țării. Vremea în București, la munte și la mare
foto ilustrativa: sursa foto: Envato

Duminică avem o zi nefiresc de caldă în cea mai mare parte a țării. Temperaturile cresc aproape peste tot, mai puțin însă în ținuturile vestice și la malul mării, acolo unde se mai răcorește puțin.

Spre seară, vor fi ceva averse la munte, în ținuturile nordice și în zona centrală. Temperaturile maxime pornesc de la 16…17 grade în sudul litoralului și ajung la 31 de grade în sudul României.

În Dobrogea și în Bărăgan este o vreme frumoasă și mai caldă decât sâmbătă. În Bărăgan, temperaturile urcă până la 29 de grade, însă la malul mării vor fi cel mult 20 de grade C. Pe litoral, vântul va bate destul de tare.

În Moldova sudică și în nordul Munteniei va fi o vreme însorită, cu un vânt insistent. Se mai încălzește față de ziua trecută, iar maximele ating pragul de 30 de grade. După orele prânzului, pe suprafețe restrânse, va veni o aversă sau două.

Foarte cald va fi și în jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina. După-amiază, instabilitatea crește și apar câteva averse, cu tunete și fulgere. Vor fi și condiții de grindină, iar pe spații mici cantitățile de apă pot să depășească 20 de litri pe metru pătrat.

De asemenea, în nordul Transilvaniei și în Maramureș se răcorește și va plua în a doua parte a zilei, destul de abundent în unele zone. E posibil să cadă și grindină, iar vântul prinde putere și se pot forma vijelii. Până atunci, avem o vreme frumoasă, iar maximele se opresc la 26 de grade.

Totodată, temperaturile scad ușor și în vestul României. La amiază va fi soare și până la 28 de grade în termometre. În zona Crișanei vin câteva reprize de ploaie, însă asta se va întâmpla după orele prânzului.

În Transilvania va fi o vreme însorită în prima parte a zilei și maxime asemănătoare cu cele de ieri. După-amiaza și seara, aversele ajung și în această zonă, însă pe suprafețe mai restrânse.

În Oltenia urmează încă o zi frumoasă, cu soare și vânt domol. Se face mai cald decât ieri și se ating 29 de grade, poate chiar 30 de grade.

La fel va fi și în ținuturile sudice: va fi soare în cea mai mare parte a zilei și temperaturi mult mai ridicate decât ar trebui. În Lunca Dunării, maximele ating 31 de grade C.

Vremea azi, la București, la mumte și la mare

Și în Capitală continuă să se încălzească și se ating 31 de grade. Amiaza aduce o atmosferă de vară, soare și un vânt insistent. La noapte, va fi mai cald decât noaptea trecută, iar minima va ajunge la 15 grade C.

Vremea se va menține caldă și la munte. Instabilitatea crește după orele prânzului, atunci când vin câteva averse cu descărcări electrice. Este posibil să cadă și grindină, iar vântul are intensificări pe parcursul zilei.

La mare, continuă vremea frumoasă, desi apar câțiva nori pe cer. Vântul agită atmosfera, cu viteze de 55 km/h, iar tempearturile se opresc la 19-20 de grade. Apa mării are în jur de 14…15 grade C.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cele mai bune două orașe din lume sunt din aceeași țară