Prima pagină » Știri » SĂNĂTATE. Dan Tudorache, primarul Sectorului 1, despre aparatura de ultimă generație de la Complexul Multifuncțional Caraiman: „Tot ce se întâmplă aici este gratuit pentru toți locuitorii sectorului”

SĂNĂTATE. Dan Tudorache, primarul Sectorului 1, despre aparatura de ultimă generație de la Complexul Multifuncțional Caraiman: „Tot ce se întâmplă aici este gratuit pentru toți locuitorii sectorului”

Primăria Sectorului 1 continuă să doteze Complexul Multifuncțional Caraiman cu aparatură de ultimă generație pentru a oferi locuitorilor Sectorului 1 servicii medicale de cea mai bună calitate. Dan Tudorache, primarul Sectorului 1, a prezentat noile aparate, în cadrul unei conferințe de presă.

„Vreau să vă prezint Centrul Medical Caraiman, l-am preluat acum 4 ani cu patru secții medicale, acum are 27. În ultima lună am achiziționat două aparate performante, RMN și CT, care are și kit special pentru depistarea Covid.

https://www.facebook.com/Gandul.ro/videos/586071348981149/

Noi echipamente medicale la Centrul Medical Caraiman

Centrul de imagistică este complet, avem acel mamograf, am completat cu RMN, CT și RX. Aș vrea să mergeți cu doamna manager să vă prezinte acest centru de imagistică, care ne reprezintă și mai ales pentru că tot ce se întâmplă aici este GRATUIT pentru toți locuitorii sectorului 1, indiferent de salariu.

Tot așa avem acest holter, dar de fapt este un fel de telemedicină, monitorizează un bolnav de la distanță. E foarte bun în această perioadă cu Covid. Primele holtere le-am luat pentru bolnavii de inimă, monitorizăm 24/24 h, are șapte funcții vitale.

În luna februarie ministrul Sănătății a zis că se poate folosi și la Covid. E o lege în Parlament care stimulează spitalele să folosească acest sistem de telemedicină, cum spunea și ministrul Sănătății sunt puține și în Europa. Pot spune că în 2016 când am venit aveam 5.000 de bolnavi monitorizați prin cele 4 servicii, acum avem 57.000 din totalul de 250.000 din S1.

Acest centru se adresează strict locuitorilor Sectorului 1. Aș vrea să vă prezinte doamna manager cele 23 de cabinete noi medicale, apărute din 2017.

Vă arăt aici raportul Curții de Conturi, e și pe site-ul Primăriei, l-am prezentat și consilierilor locali, se văd toate achizițiile din această perioadă. Centrul Caraiman a muncit mult în perioada Covid, e bine să consultați acest raport.

Din punctul meu de vedere nu au fost probleme.

Holterele, folosite mai eficient în timpul pandemiei

Avem și lucruri de îmbunătățit. Aceste holtere trebuie folosite mai eficient. În următoarea perioadă, în al doilea val, le vom folosi și în perioada de pandemie, în al doilea val, dar și pentru bolnavii noștri care sunt în baza noastră de date.

Telemedicina, tot ceea ce primim noi de la aceste holtere, primește instantaneu și Min. Sănătății.

După ce am demarat achizițiile de la Caraiman din 2017, ne-a venit ideea cu acel spital, din zona de nord a Capitalei. Sper ca la sfârșitul acestei luni să am un câștigător și din luna august să încep lucrările la cel mai mare spital din nord. A început și dna Firea lucrările la alt spital. E foarte bine. Doamna Firea face un spital în sectorul 2”, a declarat Dan Tudorache, primarul Sectorului 1, la evenimentul de prezentare a noilor echipamente medicale.

Cabinetele medicale, înființate la solicitarea locuitorilor din Sectorul 1

„Am început în 2017 să înființăm cabinete medicale, la cererea locuitorilor. Vă invit să mergem în centrul de imagistică, rugămintea mea este pe rând, ca să respectăm normele de sănătate în privința sănătății”, a declarat managerul Centrului Caraiman.

Știrea inițială. Ultima investiție a administrației locale în sănătatea locuitorilor o constituie finalizarea achiziției unui CT și a unui RMN ultramoderne care se adaugă mamografului și celor două ecografe de ultimă generație de care beneficiază deja gratuit locuitorii Sectorului 1 la Complexul Multifuncțional Caraiman. Practic, prin aceste achiziții, Laboratorul de Imagistică al Complexului Multifuncțional Caraiman este dotat complet cu aparatură performantă, răspunzând astfel în cel mai înalt grad nevoilor pacienților.

Prezentarea noilor aparate achiziționate de către Primăria Sectorului 1 va fi realizată de către edilul Dan Tudorache în cadrul unei conferințe de presă care va avea loc duminică, 12.07.2020, începând cu ora 12:00, la sediul Complexului Multifuncțional Caraiman, Strada Caraiman nr.33 A.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor: Noul guvern trebuie format până la în 10 – 15 iunie
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Accident cumplit în Chitila: o basculantă a trecut pe roșu și a izbit violent un Logan. Șoferul mașinii, în stare critică la spital
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Record absolut pentru o sculptură de Constantin Brâncuși la o licitație din New York