Prima pagină » Război în Ucraina » Un general de poliție ucrainean se oferă ostatic armatei ruse. Condiția pusă de el este emoționantă: ”Am nevoie de trei zile”

Un general de poliție ucrainean se oferă ostatic armatei ruse. Condiția pusă de el este emoționantă: ”Am nevoie de trei zile”

Cristian Lisandru
Un general de poliție ucrainean se oferă ostatic armatei ruse. Condiția pusă de el este emoționantă: ”Am nevoie de trei zile”
Vyacheslav Abroskin

Orașul-port Mariupol din Ucraina se află, de aproape o lună, sub tirul rachetelor rusești, iar imaginile prezintă scene care impresionează și provoacă reacții de protest la nivel mondial. Este, practic, un asediu nemilos prin care armata rusă încearcă să înfrângă rezistența ucrainenilor, iar populația civilă a avut și are de suferit, numărul victimelor fiind din ce în ce mai mare.

Un general de poliție ucrainean din orașul Mariupol – Vyacheslav Abroskin – este pregătit să se ofere ostatic soldaților ruși, încercând să determine, prin gestul său, ca populația civilă să poată fi evacuată

Vyacheslav Abroskin spune că au rămas mulți copii într-un oraș care este distrus în totalitate, iar viața lor trebui salvată ”acum”. ”Dați-mi posibilitatea să scot copiii din Mariupol”, le cere generalul ucrainean asediatorilor ruși.

Încă înainte de începerea războiului, le-am promis locuitorilor orașului că în caz de război, împreună cu Azov, voi apăra Mariupol. S-a dovedit că am întâlnit războiul la Odessa, din anumite motive eram sigur că această direcție este importantă pentru ocupanții ruși, dar m-am înșelat. Sunt mulți copii rămași, astăzi, într-un oraș complet distrus, care – dacă nu sunt salvați acum – vor muri în zilele următoare, timpul se scurge. Fac apel la ocupanții ruși – dați-mi posibilitatea să scot copiii din Mariupol, în locul copiilor mă ofer eu (n.red. – ca ostatic), a scris ofițerul de poliție ucrainean pe pagina sa de socializare.

”Fac apel la ocupanții ruși – dați-mi posibilitatea să scot copiii din Mariupol, în locul copiilor mă ofer eu”

”Vă rog sa mă lăsați în Mariupol, sa adun copiii și să le organizez evacuarea”

Vyacheslav Abroskin notează că are nevoie de trei zile pentru a organiza evacuarea copiilor din Mariupol, promițând că se va oferi ostatic după aceea. 

Vă rog sa mă lăsați în Mariupol, sa adun copiii și să le organizez evacuarea. Am nevoie de trei zile în oraș. La ultimul punct de control, în timp ce mă întorc după ce au fost evacuați copiii, mă predau captivității.

Sunt un general de poliție care a organizat direct un protest împotriva ta (n.red. – a Rusiei), la Donetschin, din 2014 până în 2018. Sunt inclus în lista ta de sancțiuni. Sunt în căutarea ta. Ai aranjat o încercare de eliminare a mea. Zeci de-ai tăi au fost uciși și mii din ajutoarele tale au fost reținute în prezența mea. Sunt exact acel general care este, poate, cel mai apropiat de celebrul regiment «Azov»”.

”Aceasta este inițiativa mea personală. Viața mea îmi aparține doar mie și o ofer în schimbul vieții copiilor care încă rămân în Mariupol”

Vyacheslav Abroskin, general de poliție ucrainean


Citește și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?