Prima pagină » Știri » Un bărbat din Piatra Neamț s-a prezentat la spital, însă fără carte de identitate. IREAL ce explicație le-a dat cadrelor medicale

Un bărbat din Piatra Neamț s-a prezentat la spital, însă fără carte de identitate. IREAL ce explicație le-a dat cadrelor medicale

Un bărbat din Piatra Neamț s-a prezentat la spital, însă fără carte de identitate. IREAL ce explicație le-a dat cadrelor medicale

Un bărbat s-a prezentat săptămâna trecută la UPU Piatra Neamț deoarece se accidentase la mână. Pentru a i se acorda îngrijrile medicale, i s-a cerut un document care să îi ateste identitatea. Răspunsul acestuia a fost unul surprinzător pentru cadrele medicale.

Un bărbat care se autointitulează „Suveranul Gerula” s-a prezentat săptămâna trecută la UPU Piatra Neamț, pentru a i se acorda îngrijiri medicale în urma unei autoaccidentări la mână.

După ce i s-a cerut un document care să îi ateste identitatea, acesta a explicat pe un ton ridicat că el nu deține buletin pentru că este o ființă vie și nu are CNP, pentru că el nu este un număr.

„Sunt o ființă vie, n-am nevoie de CNP”

Românul a refuzat să comunice și data sa de naștere, susținând că ființele vii nu au așa ceva.

Din spusele cunoscuților, bărbatul se consideră „suveran” împreună cu toată familia lui, soția și o fiică de 18 ani.

„Sunt o ființă vie, n-am nevoie de CNP”, a spus bărbatul.

Suveranul Gerula are 52 de ani, este din comuna Tazlău, jud. Neamț și își mai spune și ”Suveranul Viorel”.

De asemenea, are și o mașină cu plăcuțe de înmatriculare inscripționate cu „Suveranul Gerula”, cu care circulă pe drumuri publice, dar spune că nu a pus el statul să facă drumurile pe care circulă cu autoturismul.

De ce se prezintă unii oameni ca fiind „suverani”

Persoanele care se consideră „suverani” nu recunosc statul ca formă de organizare, refuză să plătească orice fel de impozite și își fac singuri ceea ce ei numesc documente de identitate, adică niște cartoane cu propria lor grafică, pe care scriu un nume însoțit obligatoriu de cuvântul „suveran”.

La fel procedează și cu mașinile pe care le dețin, pentru care își fac propriile lor plăcuțe de înmatriculare, aceștia refuză să-și înmatriculeze mașinile conform legii.

Deși refuză să plătească orice fel de taxă și impozit, suveranul din Tazlău a avut pretenții la îngrijiri medicale la UPU Piatra Neamț, potrivit B1TV.

Serviciul de urgențe este gratuit și disponibil pentru oricine, dar este finanțat tot din bani publici, adică din banii plătitorilor de taxe și impozite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
O fosilă unică, veche de 190 de milioane de ani, rescrie istoria unei specii de dinozaur