Prima pagină » Actualitate » Alegeri „libere” pentru KREMLIN. Până acum, 16 candidați s-au înscris pentru a „lupta” împotriva lui Putin: „Vot și în regiunile ucrainene ocupate”

Alegeri „libere” pentru KREMLIN. Până acum, 16 candidați s-au înscris pentru a „lupta” împotriva lui Putin: „Vot și în regiunile ucrainene ocupate”

Alegeri „libere” pentru KREMLIN. Până acum, 16 candidați s-au înscris pentru a „lupta” împotriva lui Putin: „Vot și în regiunile ucrainene ocupate”

Începând cu data de 15 martie anului 2024, timp de trei zile, în Federația Rusă vor avea loc alegeri prezidențiale, iar Vladimir Putin se pregătește, relativ discret, să preia cel de-al cincelea mandat de președinte al țării.

În cursă, potrivit informațiilor oficiale ale Moscovei, s-au înscris deja 16 candidați, cu toate că analiștii politici sunt la unison și spun că totul este doar o prezentare a unui așa-zis scenariu în care „lupta electorală” se poartă după toate regulile democratice.

Vladimir Putin nu are, propriu-zis, un contracandidat care să prezinte vreun pericol, iar jocurile par a fi făcute, alegerile prezidențiale urmând a avea finalul pe care îl anticipează întreaga planetă.

„Am primit cereri de la 16 candidați”

Moscova a exclus de ani de zile personalitățile opoziției de la alegeri și viața politică, o represiune care s-a accelerat după ce Kremlinul a ordonat trupelor ruse să intre în Ucraina în 2022.

„Până acum, am primit cereri de la 16 candidați pentru alegerile prezidențiale”, a declarat președintele Comisiei Electorale Centrale (CEC), Ella Pamfilova, citată de The Moscow Times.

Vladimir Putin a confirmat luna aceasta, în timpul unei întâlniri cu veteranii militari, că se va alătura alegerilor programate pentru anul viitor, pe parcursul a trei zile, începând cu 15 martie.

CEC a declarat că va organiza votul și în patru regiuni ucrainene parțial ocupate de forțele ruse, dar și în peninsula Crimeea, anexată de la Kiev în 2014.

Candidații care „vânează” fotoliul de la Kremlin trebuie să depună cereri până în data de 27 decembrie

Partidul Liberal Democrat (LDPR) din Rusia, apropiat de Kremlin, l-a nominalizat drept candidat, în această săptămână, pe un fost negociator pentru conflictul din Ucraina, Leonid Slutsky, acesta declarând că această candidature a sa „nu îi va lua voturi lui Vladimir Putin”.

Candidații care „vânează”, în teorie, fotoliul de la Kremlin trebuie să depună cereri pentru a candida la votul din martie până în data de 27 decembrie, potrivit legii electorale, după care li se va cere să adune mii de semnături de la susținători pentru a-și asigura un loc pe buletinul de vot.

Igor Girkin, un naționalist dur devenit critic al Kremlinului, care se află în detenție în așteptarea procesului pentru acuzații de extremism, a spus că ar vrea să-l provoace pe Putin.

În acest context, trebuie reamintiti că disidentului rus Alexei Navalny, aflat în închisoare și mutat într-o locație încă necunoscută, i-a fost interzis să candideze la alegerile din anul 2018 din cauza unei vechi acuzații de fraudă despre care aliații săi au spus că este „motivată politic”.

Sursa foto – kremlin.ru


Citește și:

Acuzat de CRIME DE RĂZBOI, Yan Petrovsky, mercenar rus din temuta grupare neo-nazistă „Rusich”, a fost arestat preventiv în Finlanda

ANALIZĂ | Maxim Mironov (IE Business School Madrid): „Este timpul ca Ucraina să colaboreze cu opoziția din Rusia ÎMPOTRIVA lui Putin, dușmanul comun”

ANALIZĂ | Maxim Starchak, expert în arme nucleare, despre ultima MUTARE a Kremlinului: ”O reacție nucleară în lanț este foarte greu de oprit”

Ungaria cumpără mai mult GAZ RUSESC, în pofida criticilor occidentale. CEO Gazprom: „Vom suplimenta volumul în această iarnă, în mod continuu”

EXCLUSIV | Româno-palestinian din Gaza, acuzat că ar fi „pilonul” Hamas în țara noastră. Cum a scăpat de expulzare

ANALIZĂ | Kremlinul ”umflă” rubla și impune controlul capitalului în Rusia. Alexandra Prokopenko (Carnegie): Totul pentru realegerea lui Putin în 2024

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică