Prima pagină » Emisiuni » Silvian-Emanuel Man: „Au fost tot felul de diversiuni create special în societatea românească pentru a distrage românii de la adevăratele probleme”

Silvian-Emanuel Man: „Au fost tot felul de diversiuni create special în societatea românească pentru a distrage românii de la adevăratele probleme”

Silvian-Emanuel Man, președintele Ligii Studenților, a fost invitat în cadrul emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, unde a adus în atenție anumite situații legate de legile educației votate în urmă cu 2 ani. Emisiunea integrală poate fi urmărită AICI.

Silvian-Emanuel Man, președintele Ligii Studenților, a precizat că există diversiuni „pentru a distrage românii de la adevăratele probleme”.

„Astăzi am ajuns să deranjăm prin faptul că, în foarte multe situații, am fost singura voce care a pus punctul pe «i» în niște cazuri. Am să vă dau exemplul de acum doi ani, când s-au votat noile legi ale educației. Am fost singurii care au spus, atunci, profesorilor: «aveți grijă, sindicatele vă vor păcăli». Au existat acele două proteste ale sindicatelor, care s-au întâmplat concomitent când s-a votat legea la Cameră și altul când s-a votat legile educației la Senat.

Nu s-a discutat nimic despre noile legi ale educației, doar despre salarizare. Au fost tot felul de astfel de diversiuni create special în societatea românească pentru a distrage românii de la adevăratele probleme cu care se confruntă”, a precizat invitatul lui Dan Diaconescu.

Silvian-Emanuel Man: „Noi ne-am poziționat ferm prin activitatea noastră împotriva oricărei forme de cenzură”

Președintele Ligii Studenților a explicat că grupul s-a „poziționat ferm prin activitate împotriva oricărei forme de cenzură”. A continuat să explice prezența diversiunilor în societatea românească.

„Acum, vine și o altă diversiune să ne abată de la situația asta penibilă cu interimatul acesta perpetuu, de fapt. Că deja nu mai putem vorbi despre interimatul guvernamental. Să ne abată de la toată discuția fiscal-bugetară în care ei se tot prefac că taie de undeva, dar nu taie. Taie numai din buzunarele noastre pentru că nu au curajul să taie din buzunarele lor deja mult prea groase și pe care tot noi le plătim din banii noștri. Ne fac să ne abatem atenția de la evenimentele internaționale și românii sunt foarte preocupați, fiind aici cu Van, în coasta unui război.

Și, atunci, ai nevoie de a crea diversiuni. Ai nevoie de bule care să nu creeze momentele acestea de revelație, de introspecție, tu ai nevoie de a pune batista pe țambal. De aceea, noi ne-am poziționat ferm prin activitatea noastră împotriva oricărei forme de cenzură. Pentru că, de ani de zile, am avut binecuvântarea să cunoaștem peste 40 de foști deținuți politici anticomuniști, de toate culorile politice sau fără afiliere politică”, a precizat președintele Ligii Studenților.

Întrebat despre modul în care i-a cunoscut, invitatul lui Dan Diaconescu a răspuns:

„I-am cunoscut în liceu, pe alții ca grup, pur și simplu cercetându-i, intrând în contact cu literatură de detenție, înțelegând ce a însemnat rezistența anticomunistă”, a spus Silvian-Emanuel Man.

Emisiunea poate fi urmărită la Canal 33 și pe YouTube CANCAN.

Vezi și:

Elevii de la socio-uman nu scapă de matematică și vor avea o oră în plus de filosofie. La filologie vor fi opționale de robotică sau limbi clasice

Cozmin Gușă: „Rusia e înaintea Chinei ca tehnologie militară. Suntem într-un pericol extrem”

Disciplinele care au reprezentat „mărul discordiei” din planurile-cadru revin în trunchiul comun. Istoria și Geografia rămân obligatorii

Cozmin Gușă: „Cel mai important dintre aceste conflicte este marele război multistratificat între Statele Unite și China”

Avocata Maria Vasii susține că se pregătește o NOUĂ pandemie de coronavirus. „Mor cu miile în India, iar în China este din nou o mare problemă”

Recomandarea video

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?