Prima pagină » Sport » Mircea Lucescu, reacție după ce România va întâlni Turcia la barajul de calificare la CM 2026

Mircea Lucescu, reacție după ce România va întâlni Turcia la barajul de calificare la CM 2026

Mircea Lucescu, reacție după ce România va întâlni Turcia la barajul de calificare la CM 2026

România – Turcia se joacă la 26 martie, în semifinalele barajului pentru Cupa Mondială 2026. Dacă trece de acest adversar, naționala noastră va întâlni în finala barajului învingătoarea dintre Slovacia și Kosovo.

Turcia a terminat grupa din preliminarii pe locul doi, după Spania.

La Mondial se califică 48 de echipe. Până acum se cunosc 42 de participante, iar ultimele șase se vor stabili după barajele europene și intercontinentale.

Mircea Lucescu, reacție după ce România va întâlni Turcia la barajul de calificare la CM 2026

Mircea Lucescu a antrenat în Turcia și a fost selecționerul naționalei din „Țara Semilunei”. O parte din actualul lot a debutat cu „Il Luce”.

„Da, îi știu, șase dintre jucătorii lor au început să joace la prima reprezentativă sub comanda mea. Deci da. Este o echipă foarte bună, una dintre cele mai bune din Europa. Am jucat de multe ori împotriva Turciei înainte să merg acolo. În calificările pentru Mexic, în 86. Da, deci ce pot să spun, îi știu foarte bine. Toate echipele sunt la același nivel. Italia, Turcia, Danemarca, Ucraina. Toate la același nivel, știam. Deci nu e problemă.

Tragerea a fost normală. Toate echipele din Grupa 1 erau de același nivel. Nu se putea alege una sau alta. Eu cred că șansele sunt pentru toate echipele. Pentru toate 8 din zona asta. Pot să spun că îi cunosc foarte bine pe turci, m-am uitat la ultima lor evoluție, contra Spaniei, și am remarcat că erau 6 jucători care au debutat sub comanda mea. Pe care eu îi cunosc foarte bine. Acum 4-5 ani erau foarte tineri, acum au devenit și ei jucători cu multă experiență. Turcia trece printr-un moment foarte bun. Dar noi, în aceste 4-5 luni, trebuie să ridicăm nivelul valoric al jucătorilor, prin prezența efectivă a lor la echipele de club. Șansele? Nu știu, nu putem discuta despre șanse, meciurile se joacă și pe teren se poate întâmpla orice.

Fotbalul e imprevizibil, nu va fi ușor. Va fi o atmosferă incendiară acolo și va trebui să ne pregătim din toate punctele de vedere. Avem experiența de la Zenica și știm că presiunea va fi la fel, doar că ospitalitatea va fi diferită. Nu e vorba de ghinion că jucăm în deplasare (n.r. – finala barajului). Meci cu meci. Nu contează de Kosovo sau Slovacia, important e să trecem de Turcia”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit We Love Sport.

Recomandarea video

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Patronii de restaurante, supărați pe clienții care împart o singură porție de mâncare